
Заболявания » Черен дроб и жлъчка » Дискинезия

Дискинезия (прегъване) на жлъчния мехур и жлъчните пътища
* Огорчението, гневът, песимизмът се натрупват в жлъчката
След преглед с ирисова диагностика в Здравен център „Дар“, почти всеки трети пациент, по-често жените, се оказва с дискинезия.
Дискинезията на жлъчния мехур и жлъчните пътища е функционално нарушение, най-често, от нервно-вегетативен характер, изразяващо се в различни по продължителност повишен тонус (спазъм) или понижен тонус (атония) на гладката мускулатура на жлъчния мехур или жлъчните пътища.
Симптоми. При състоянието на повишен гладко-мускулен тонус или т.нар. спастичен жлъчен мехур или жлъчни пътища симптомите са подобни на тези при жлъчнокаменна болест, която в много от случаите се явява като късен резултат от задръжка на жлъчното съдържание.
Най-често се появява тежест в дясното подребрие или периодична спастична болка в същата област, имаща характер на жлъчна криза. Много преди това се появява горчив вкус в устата, особено сутрин, гадене, оригване, непоносимост към тлъсти и пържени храни, яйчен жълтък, газирани напитки. В общото състояние се наблюдава безсъние, обща отпадналост, намалена трудоспособност, лесна уморяемост, невровегетативна дистония, главоболие.
При липса на достатъчен тонус (атония) на жлъчния мехур най-чести са оплакванията от лошо храносмилане: гадене, тежест след хранене, тежест в дясното подребрие, газове, и подут корем, горчив вкус.
Причини. Обикновено тези смущения са в резултат на неврози или неврастения, психични травми, вродени или придобити аномалии в жлъчната система (след бременност, например),лоши хранителни навици, хронични заболявания в други органи на коремната кухина, най-вече от храносмилателната система ( хроничен колит, язва, гастрит с повишена киселинност), при заболявания на жлезите с вътрешна секреция, мозъчни заболявания и др.
Ирисовата диагностика има предимството на експресен метод, хвърлящ поглед върху цялостното състояние на организма, откриване причината на общия дисбаланс. В случаите с жлъчна дискинезия ирисът ориентира на това дали те са в резултат на невроза или друга органична промяна ( най-често храносмилателно заболяване и на първо място хроничен колит или запек ( Вж. Кн. 3 на Енциклопедия за здраве “Дар”), язвата на стомаха и дванадесетопръстника) или гастрит с повишена киселинност или пък са резултат от ендокринни смущения.
Лечение. Усилията за лечението се насочват към отстраняването на заболяването-причинител на това състояние.
Тъй като организмът работи като единна система от органи, за да се възстанови балансът между тях във функционално и структурно отношение, на първо място от средствата на природолечението е детоксикацията. Става дума за очистване на отделителните органи, където се отлагат най-много отпадъчни вещества: дебело черво, черен дроб, жлъчен мехур. Тяхното очистване става най-пълно с методиките, разработени от Здравен център “Дар” ( Вж. Очистване на организма, Кн. 1 на Енциклопедия за здраве “Дар”).
Очистванията трябва да се проведат задължително на фона на лек хранителен млечно-вегетариански режим с повече плодове и зеленчуци и прясно изцедени сокове от тях; зърнени храни: жито, елда, овес; млечни продукти: сурово козе мляко, краве кисело мляко, извара; пчелен мед; ядки.
Пие се специални минерална вода – хисарска, горнобанска, няколко пъти на ден по 250 мл еднократно на гладно.
Не бива да се допуска простуда, която задълбочава спазъма и отслабва организма.
Хората, които правят очистителни процедури по методиките на Здравен център “Дар”, успешно се избавят от горчивия вкус в устата сутрин и неприятната тежест в дясното подребрие. Чистата кръв, която се образува след очистването, подхранва нервната им система и им дарява спокойствие, здрав сън, бодрост и настроение за работа.
Нека не се забравя, че от психосоматична гледна точка жлъчката е орган, който трупа негативни емоции: гняв, обида, песимизъм. Очистването на жлъчката очиства и мисълта, и тя става по-позитивна и съзидателна.