
Любопитно
Копане на кладенец
* Древните ни съветват къде да изкопаеме кладенец в двора си
След като бъде избрано мястото за дома или при вече изграден дом, желаещите да бъде изкопан кладенец трябва да се съобразяват с неговото местонахождение.
Разграфете територията на парцела, след което специалист водотърсач трябва да установи къде в парцела има вода. Ако грунтовите води бъдат открити в северната или в североизточната част на парцела, смело може да изкопаете там кладенеца – съветва древноиндийската традиция васту. Това е най-благоприятното място. Ако се окаже, че в този сектор няма вода, по-добре е да се ограничите с построяване то на водохранилище.
При копаене на кладенец или при изграждане на водоем внимателно проучете дали през избраното от вас място не минават геопатогенни полета.
Счита се, че според това на кое място от парцела ще се копае кладенец семейството ще се ползва от определени предимства или, обратно, ще страда от определени нещастия. Например кладенецът, изкопан на Север носи щастие; на Североизток – процъфтяване; на Изток – богатство и щастие; на Югоизток – вероятна загуба на сина; на Юг – лошо за жената, неизразимо страдание; на Югозапад –неудачи, заплаха от заболяване; на Запад – успех; на Северозапад – травми, загуби; в средата – крайно лошо.
В повечето индийски храмове кладенците са разположени в северната или североизточната страна. Те имат квадратна форма и са доста дълбоки.
Размерите на водохранилището трябва да бъдат пропорционални на размерите на парцела. Ако размерите на парцела са 40 на 60 метра, размерите на водохранилището също трябва да бъдат подчинени на съотношението 2:3. Това повишава благоприятното влияние на васту върху живущите.
Не се препоръчва един кладенец да бъде предназначен за два дома, тъй като за някого положението на кладенеца ще бъде успешно, а за другиго – не.