
Здравословен живот » Други
Уморявайте се, но не се преуморявайте
Живеем в динамичен век. Отвсякъде ни дебнат предизвикателства, нови факти и умения за заучаване, изисквания за повишаване на квалификацията, купища информация. Усвояването на тази информация предизвиква висока степен на умствено натоварване.
Най-често в резултат на това настъпва обща отпадналост, лека тежест в главата, мислите се концентрират бавно, а запаметяването е затруднено. Дотук всичко е в рамките на нормата, това е физиологичният процес на умора. Състоянието е преходно. Преминава след кратка почивка и достатъчно сън през нощта.
Причини
За разлика от умората, преумората е болестно състояние. Ето някои от задължителните причини и предпоставки за преумората:
- Приемане на значителна по обем информация, за кратък период от време.
- Непрекъснато (без почивки), продължително приемане на информация, за период от време, надхвърлящ физиологичните резерви на организма.
- Недостатъчен сън.
- Употреба на възбуждащи средства – кафе, чай, психостимуланти, за изкуствено и насилствено поддържане на процеса на бодърстване.
Симптоми
Появяват се характерните белези на преумората:
- Общо неспокойствие;
- Повишена раздразнителност – невъзможност за потискане на нервните импулси;
- Безсъние – нарушен циркаден ритъм;
- Нервно-вегетативни смущения като: сърцебиене; повишаване на кръвното налягане или рязкото му падане; студени изпотявания;
- Замаяност;
- Физическо безсилие.
Най-уязвима при преумората е нервната система. Налице е пълен нервен срив: невроните са напълно изчерпани; системите им за самовъзстановяване и себеобновяване са блокирали, защото цялата им енергия е отивала за възприемане на претоварващите дози информация; много клетки (стотици хиляди) са умрели; биологичният денонощен ритъм на мозъка е излязъл от строя.
Лечение
За да бъде човек здрав, работоспособен и творчески активен, трябва да си изгради рационален режим на живот на труд и почивка.
Човек трябва да следва и да имитира цикличността в природата. Денят и нощта, годишните сезони, океанските приливи и отливи, всичко това оказва влияние на нашите организми. Устроени сме за ритмична работа и ритмичността е закон заложен на клетъчно ниво в нас.
Ако работим и живеем ритмично, това ще избегне стреса и ще сведе до минимум неизвестността, която напряга допълнително нервната система.
Какво съветваме:
- Изградете си дневна и седмична програма.
- На 45 минути приемане на информация си давайте задължителна почивка от 10 минути.
- Не се напрягайте умствено повече от 4-5 последователни часа.
- Опеделете си час на лягане 22,30 и минимална продължителност на съня от 8 часа.
- Осигурете си двигателен режим с подходящи активни занимания за всеки ден: плуване, бягане, туризъм или някакъв друг спорт за не по- малко от 1 час.
- Хранете се рационално. Повече витамини и по-малко мазнини.
- Разнообразявайте умствения си труд с творчество, слушане на музика и др. културни занимания. Доказано е, че мозъкът си почива повече, когато се занимава с нещо приятно, отколкото когато напълно бездейства.
- Научете се да съзерцавате природата. Това е най-висшата форма на разтоварване.