
Здравословен живот » Опознай тялото си
Въглихидратите намаляват холесерола в кръвта
* Въглехидратите са основният енергиен източник.
* Въглехидратите изпълняват и съхраняваща белтъка роля.
Въглехидратите имат важна роля в храненето на човека. Те са основният енергиен източник: 1 грам въглехидрати доставя 4 ккал енергия. Организмът се нуждае от константно количество глюкоза и при по-нисък внос на въглехидрати, висок процент от хранителния белтък се използва за осигуряване на глюкоза. Поради това въглехидратите изпълняват съхраняваща белтъка роля. Консумацията на въглехидрати варира в твърде широки граници /40-85%/, като физиологичните препоръки са чрез консумация на въглехидрати да се набавя до 55% от енергията за деня.
Редица епидемиологични проучвания през последните години установиха връзка между консумацията на въглехидрати и намаляването на някои рискови фактори и заболявания. Например
пектините в плодовете и бета глюканът в овеса могат да намалят нивата на холестерола в кръвта, а също и риска от сърдечно-съдови заболявания.
Групите от хора с висока консумация на богати на хранителни влакнини храни са с по-нисък процент случаи на рак на дебелото черво.
Широко разискван е и въпросът, касаещ консумацията на захар и диабет. Диетолозите препоръчват корекции на диетата /ограничаване консумацията на захар/ при лица с нарушен глюкозен толеранс.
Богатата на влакнини диета, както и намаляване общия енергиен внос са основните мерки за корекция на килограмите при лица със затлъстяване.
Известна е ролята на въглехидратите в етиологията на зъбния кариес: устната кухина съдържа бактерии, които разграждат въглехидратите и повишават киселинността в устата, но слюнката притежава неутрализиращи киселинността вещества. При някои ензимни аномалии се нарушава консумацията на въглехидрати от организма. Характерен за възрастните хора е лактазният дефицит, при който се наблюдава невъзможност за асимилиране на прясно мляко.
Хранителните влакнини представляват основно комплекс от въглехидрати и в последните години за тях се използва терминът „не-нишестни полизахариди“. Те не се хидролизират в стомаха и тънките черва, преминават свободно и се подлагат на ферментация в дебелото черво. Към хранителните влакнини се отнасят целулоза, пектин, гуми, бета глюкан, а така също и лигнинът, който не е въглехидрат. Хранителните влакнини се съдържат в зърнените храни, бобовите, плодовете и зеленчуците, т.е. в растителните храни.
Основната функция на неразтворимите влакнини е регулация на стомашно-чревния тракт, избягване на запека и др.
Пълнозърнестите зърнени продукти, тъмните видове хляб и особено хлябът от лимец са добър източник на този вид влакнини.
Разтворимите влакнини помагат за редукция на нивата на холестерола и изхвърляне от организма на някои токсични вещества и тежки метали. Овесът, просото, плодовете и бобовите са добър източник на разтворими влакнини
В Здравен център "Дар", след обстойна ирисова диагностика, лекарят подготвя индивидуална програма за лечение, в която храненето заема важно място.