
За семейството » Третата възраст
Лекарят в самите нас
Научните данни сочат, че една от главните причини за остаряването на организма са отпадъчните продукти на обмяната /шлаките/ в междуклетъчните пространства. За да бъде забавен този процес е необходимо постоянно движение, правилно дишане, рационално хранене, очистване на организма от тях.
Старостта настъпва незабелязано и човек изпада в глуха защита: употребява лекарства, започва бавно да ходи, рязко ограничава физическото натоварване, престава да работи, употребява неестествени хранителни продукти. Ала тъкмо тези всички мерки най-много приближават старостта. Много хора сами разрушават здравето си с неправилен начин на живот, започвайки да остаряват още на 40-50 години. Едни от коварните врагове на човека в борбата му за дълголетие е слабата воля, мързелът, лошите навици.
Известният руски сърдечен хирург академик Николай Амосов дава следните изстрадани съвети за приобщаването към природосъобразен начин на живот:
* За болшинството заболявания не са виновни природата, обществото, а само човекът. Най-често той боледува, защото не се движи и е лаком, но понякога и поради своята неразумност.
* Не се надявайте на медицината. Тя може да лекува някои болести, дори нелошо, но не може да направи човека здрав. Бойте се да попаднете в плен на лекарите. Те често преувеличават слабостта на човека и могъществото на медицината. Създават у хората мними болести и издават полици, които сетне не могат да осребрят.
* За да бъдеш здрав са необходими собствени усилия, постоянни и значителни. Тях с нищо не можеш да замениш. Човек е толкова съвършен, че може да си възвърне здравето почти от всяка точка на упадъка. Колкото е по-възрастен, толкова и усилията трябва да бъдат повече.
* За здравето в еднаква степен са необходими четири условия: физическо натоварване, ограничения в храненето и пиенето /алкохолни и безалкохолни напитки, но не и на обикновена вода/, закаляване и умение да се почива.
Изпълнението на тези съвети, а те не са единствени, ще дадат на човека възможност да бъде здрав, да живее пълноценно и да се труди. Но при едно условие – да ги изпълнява.
Игор СОРОКИН