
Здравословен живот » Вода и водолечение
Водата и обмяната на веществата
* Липсата на достатъчно вода в организма открива пътя на болестите
* Клетките ни жадуват за вода и лошо функционират когато тя им липсва
В човешкия организъм постоянно става обмяна на веществата, като той постоянно отделя вода. Средната денонощна норма на отделената вода е около 3500 г. От белите дробове тя се отделя във вид на пара – 600 г в денонощието. Във вид на пот тя напуска тялото през 3 милиона пори, разположени по повърхността на кожата – 600 г. От пикочните органи – 1300-1500 г. От дебелото черво – 1100 г.
Разбира се, това количество е индивидуално, но правилото е едно и също – за да отделя течности, човек трябва и да приема. Така че който не пие вода, той позволява на отпадъците да се натрупват в клетките и съдовете и ускорява възникването на различни заболявания – това е Законът на Живота.
Водата съдейства за самоочистването на организма, регулира температурата на тялото в съответствие с външната температура, играе активна роля в обмяната на мазнините, изтласквайки тлъстината чрез потта и поддържайки постоянство в обмяната на веществата. В резултат на обмяната се образува огромно количество отпадъчни вредни вещества; без вода храносмилателната система отново ги поглъща. За да не се допусне отравянето на организма, съдовете се стесняват, в резултат на което кръвното налягане са увеличава. Това не е болест, както обикновено се счита, а работа на целителните природни сили.
Затова вместо лекарства при вдигане на налягането, по-добре е да се изчистят червата, да се премине към пост или да се въздържа от храна поне 3 дена, но задължително през това време да се пие вода. Кога да се пие? От сутрин до вечер на малки глътки. Общият прием на вода зависи от околната температура, движението, телесната маса и др. Счита се за нормално, ако през деня се изпива около 1,5 – 2 литра обикновена вода: чешмяна, преварена, кладенчова, изворна, протиева – стига да сме уверени, че дадената вода е годна за употреба.
Майя ГОГУЛАН