
Природна медицина » Лечебни растения и животни
Глухарчето
* Незаменим пролетен дар от аптеката на Природата
* За храна и лек се използва цялото растение: листа, цвят и корен
С глухарчето като че ли са запознати всички. За възрастните то е омръзнал плевел, за децата – играчка: духваш, и ето вече са полетели парашутчетата. Коя жена в детството си не е вплитала в косите си или не е носила е носила венче от златисто-жълтите цветчета на глухарчето? Но вече са позабравени неговите изумителни хранителни и лекарствени свойства.
Преди всичко сред народа растението се е използвало като салата при умора, за възстановяване на силите след кръвоизлив, при анемия – какво по-добро средство през пролетта? Свежият сок според народната медицина съдейства
за преодоляването на пасивност, депресия и за очистване на кръвта.
Науката вече е установила, че това скромно растение е истински шампион сред листовите зеленчуци по съдържание на калиеви соли. А те са много нужни за оптималното функциониране на нервната система. То е на едно от първите места и по съдържание на калций и желязо. Ето защо глухарчето е отлично природно и евтино укрепващо средство, особено след усилена работа.
Горчивината на глухарчето много добре много добре се отразява върху стомашно-чревния тракт и задстомашната жлеза, съдейства за образуването на хормони /инсулин и пр./, съдейства за по-добрата обмяна на веществата. Растението спомага за доброто храносмилане, ликвидира процесите на гниене и ферментация в червата. Глухарчето е много ефективно за профилактика и лечение на чернодробни заболявания.
Сокът му съдейства за подобряване качеството на кръвта, изменяйки химическия й състав в посока на нейното алкализиране. Той укрепва и костите.
Източните народи
пият сока от цветовете срещу безсъние.
В Монголия пресните листа на глухарчето се слагат в обувките – сокът препятства образуването на мазоли и на други кожни поражения. Ако мястото, където е влязло трънче, се смаже веднага с млечния сок на растението и тогава се извади трънчето, няма да настъпи оток.
Трябва да се знае, че коренът на растението съдържа до 20 на сто захар и до 40 на сто високоусвояван въглехидрат – инулин, а белтъчното му съдържание е до 15 на сто. С други думи, корените на растението са прекрасна храна.
Много богат на микроелементи /кобалт, никел, мед, манган и др./ е нектарът от цветчетата. Те също могат да се използват като салата. Най-добре е те да се събират по обед, когато имат най-много нектар.
През пролетта природата ни е дарила с чудно лекарство и храна – глухарчето. Не бива обаче да го събираме в града – то акумулира токсичните вещества от изгорелите автомобилни газове.