
Здравословен живот » Храна и хранене
Кога картофите стават отровни
* Зелените и прорасналите картофи съдържат отровния соланин
* Кои си симптомите на отравянето?
С настъпването на пролетта и при неправилно съхранение на миналогодишните картофи, те прорастват, стават зелени. Кожицата на клубените позеленява най-вече вследствие излагането им на слънчеви лъчи, на по-обилна светлина. Именно в тези картофи, както и в прорасналите картофи, се наблюдава повишено съдържание на соланин – един гликоалкалоид, като в повишени количества поразява слизестата ципа на храносмилателния канал. Иначе в пресните картофи или в правилно съхраняваните картофи количеството на соланин е минимално и безопасно /соланин има и в стъблото, и в листата на картофите./
Симптомите на отравянето при консумация на прораснали и
зеленясали картофи са: болки в корема, повръщане, гадене, депресия, виене на свят, затруднено дишане, неправилен пулс, нарушаване на сърдечната дейност, възможно е и изпадане в кома.
При тези симптоми е необходимо да се потърси спешна медицинска помощ.
За да не бъде предизвикано отравяне, картофите трябва правилно да се съхраняват – на тъмно, сухо място. Тук трябва да подчертаем, че дългото зимуване води до рязко намаляване на хранителната им стойност. Но ако все пак искаме да ги употребим за храна, необходимо е те да бъдат дълбоко обелени, за да се отстрани соланина, който се намира в повърхностния слой на картофа, под кожицата.
През пролетта трябва да обърнем внимание вече на други, пролетни хранителни продукти: най-вече на копривата, лапада, киселеца, марулята, стръковете лук и чесън, репичките /но не и на оранжерийните листни зеленчуци!/; да чакаме първите сезонни плодове – ягодите и черешите. Да повторим – избягвайте растенията, расли в парници!
А какво да правим с картофите? Старите картофи, особено прорасналите, да ги забравим и да ги използваме само за посев.