
Източна медицина » Фенг-Шуй
Живото същество, въплотено във всеки дом
* Васту – индийският аналог на Фенг Шуй
* Много от индийските храмове и дворци са шедьоври на Васту и потвърждават ефективността на тази древна архитектурна наука
Индийската наука Васту има също така древна история както китайската Фенг Шуй, но следва индийските духовни традиции, традициите на ведите, и е построена върху принципи, които я отличават от китайския аналог. Достатъчно е да се каже, че тя се е зародила в период, който е предшествал създаването на древните епоси “Рамаяна” и “Махабхарата”. В Индия се среща под различни имена: Васту-шастра, Васту-джнана,, Васту-видия или просто Васту. Индийската дума “васту” означава “място”, “дом, жилище” или “стая”. “Шастра” означава “наука”, а така също “трактат”. “Видия и джнана” – “знание”.С други думи, Васту – това е наука за дома.
Индийските майстори утвърждават, че принципите на Васту имат
универсално приложение и не са подвластни на религиозни или географски ограничения.
Ето защо тези принципи напълно могат да бъдат приспособени и към съвременните условия на живот. Тази практика е насочена към постигане не само на материално процъфтяване, но и на душевен покой, щастие и хармония в семейството и на работното място.
Науката Васту отчита преди всичко енергиите, излъчвани от четирите страни на света: север, изток, юг и запад. На достъпен език тя обяснява принципите на избор на парцел за строителство на къща, самото строителство и разположение на различните стаи и сервизни помещения, което да спомага за подобряването на живота. Например столовата трябва да стимулира у човека усещането за глад, холът – общителност, кабинетът – ума, а спалнята – да съдейства за почивка.
Древните са знаели: когато човешкото жилище – като една от основните потребности на човека – се строи в строго съответствие с принципите на Васту, човек става по-силен, когато се сблъсква с жизнените проблеми. Много от великите храмове и дворци на Индия са шедьоври на Васту и свидетелстват за ефективността на тази древна архитектурна наука.
Ваступуруша.
Основата на цялата философия на Васту е понятието “Ваступуруша” /среща се и като Вастудев или Вастунара/ - живо същество, въплътено във всеки дом. За индиеца това е нещо повече от метафора. Ваступуруша е реално същество с фигура на човек, макар и тънкоматериално. То има глава, тяло, крайници и уязвими точки върху тялото. Ето защо домът трябва да бъде построен така, че Ваступуруша да му бъде добре.
Ваступуруша е разположен в пространството /квадрата на дома/ по точно определен начин - лежи по очи с прибрани под корема крака и с леко разперени встрани и сгънати в лактите ръце/. Неговите ходила са в юго-западния ъгъл на дома или парцела, а главата – в севернои-източния. Затова
северно-източният ъгъл на дома във Васту се смята за най-важен.
Но и всички останали части на квадрата, в който е вписан Ваступуруша, също са важни, защото те всички съответстват на едни или други негови органи.
В древния индийски трактат “Брихат-самхита” се твърди:
“Ако на Вастунара му липсва дясната ръка, стопанинът на дома ще бъде лишен от богатството си и ще бъде нещастен заради жена. Ако на божеството му липсва лявата ръка, стопанинът ще чувства недостиг на пари и храна. Ако божеството остане без глава, човек ще бъде лишен от всички добродетели. Ако на божеството му липсват краката, синовете на стопанина ще умрат, самият стопанин ще отслабне и ще има трудности заради жени. Но ако всички телесни части на божеството на дома имат нужните очертания, обитателите на дома ще бъдат щастливи, богати и уважавани.”