
Здравословен живот » Други
Eкологично земеделие
Наторяването
Много е важно да определите състава на почвата, която ще наторявате. Най-използваният е животинският тор, получаван от различни животни. Трябва да се знае, че конският тор е богат на азот и калий, но е беден на фосфор. Птичият е богат само на азот.
Не хвърляйте пепелта от камината или печката, отоплявана с дърва. Тя е много богата на калий и подпомага растежа на плодовете и зеленчуците.
Предпазване от охлюви
Вместо отровни препарати срещу охлювите, очертайте една бразда около насажденията и посипете вътре пепел, натрошен кремък или желязна сгурия. След всеки дъжд сипвайте отново пепел. Така градинските растения ще имат покой поне една седмица.
За доматите
За да запазите доматите си от пероноспората /кафяви петна по горната повърхност на листата, по стъблата и плода/ , забодете във всяко основно стъбло парче медна жица. Противогъбичните свойства на медта действат и срещу други вредители от този род.
Поливането
Зеленчуците имат повече нужда от вода през пролетта, отколкото през лятото, защото растежът им е най-важният стадий. През лятото водата се усвоява най-добре привечер.
- Спрете изпаряването на водата, като прекопавате повърхностния слой на почвата. Едно прекопаване се равнява на две поливания.
- Мулчирайте почвата, като я покриете със слой слама, сено, торф или борова кора. Така се улавя водата и почвата се предпазва от слънчевите лъчи.