
Природна медицина » Лечебни растения и животни
Лечебната сила на чесъна
Чесънът е едно от растенията, които се използват за храна и лекарство от най-древни времена. Счита се за храна на столетниците. Притежава няколко азотосъдържащи вещества, витамините В, С и D, ферменти, хормонално действащи вещества, холин, голяма гама минерални вещества. Особено е мястото на фитонцидите в него, както и на две антибиотични вещества – алицин и гарлицин. Специфичната му миризма идва от етеричното масло, в състава на което влизат различни полисулфиди.
Нашата народна медицина отдавна прилага чесъна против атеросклероза, като противоглистно и бактерицидно средство при някои стомашно-чревни инфекциозни страдания. Растението се използва срещу високо кръвно налягане, като пикочогонно средство и при астма. За целта скилидките на една глава се обелват, счукват се, разбиват се с 200-300 г кисело мляко, остават се да престоят една нощ и се изяждат на 2-3 пъти на следния ден.
Употребява се още при главоболие – обелена скилидка се счуква на каша и се налага върху челото и слепите очи. Чеснова кащица се слага във вид на лапа против краста, косопад, кел, пърхот и за растене на косата. Скилидки от чесън, сложени в ноздрите е отлично профилактично средство срещу грипа.
Трябва да се знае, че употребата на големи количества чесън е вредно. Той е противопоказан при гастрити, язвени и колитни заболявания.