
За интелекта » Из научните лаборатории
Психотерапията лекува депресия при юношите
Според проучване, публикувано в майското издание на списанието на Американската академия за детска и юношеска психиатрия, неколкомесечната психотерапия може да помогне на юношите, страдащи от лека форма на депресия. По-меките форми на депресия могат да се повлияят добре от началната подкрепяща терапия /support therapy/ или кратки сеанси от по-специализирани видове психотерапия, заключават психиатричните изследователи от университета в Питърсбърг, Пенсилвания.
Изследователите сравнили емоционалното здраве на 100 юноши от 13 до 18 години преди, по време и след 3 до 4 месеца противодепресивна терапия. Учените съобщават, че до края на лечението 31 от участниците били „бързо податливи“ на психотерапията.
Другояче казано, точките им от стандартните тестове за депресия паднали поне с 50% от началото на лечението. От останалите участници 51 показали по-бавно признаци за излизане от депресията /„средноподатливи“/, докато 18 останали във висока степен депресирани, въпреки терапията /„неподатливи“/.
Авторите посочват, че обикновено бързоподатливите на терапия деца са имали в началото по-слабо изразена депресия и са имали значително по-дълъг светъл период в сравнение със средноподатливите или неподатливите. Изследователската група от Питърсбърг заключава, че кратката подкрепяща психотерапия би могла да бъде достатъчна за по-меките форми на /юношеска/ депресия. От друга страна, учените са убедени, че децата с по-тежка депресия могат да се нуждаят от по-специализирани видове психотерапия за дълги периоди от време.