
Природна медицина » Природна медицина
Ябълката
* Народът казва, че лекар не влиза в къща, където всекидневно се употребява ябълка
Ябълката е възпята от народа в народни песни, поговорки, обичаи и вярвания. Присъства и в коледното сурвакане. Очевидно има защо.
Вкусът на този уникален плод до голяма степен зависи от количеството и съотношението на захарите, органичните киселини и дъбилните вещества, а аромата й придават етеричните масла. При своята ниска калоричност тя се слави предимно със съдържанието на много полезни за организма вещества - желязо, калий, натрий, калций, пектин, витамини, фитонциди, целулоза и др.
Поради наличието на пектин и поради своите противовъзпалителни и противомикробни свойства
тя с успех се прилага срещу диария – използват се прясно настъргани ябълки.
С тях се лекуват още остри и хронични колити и други чревни заболявания и най-вече при децата, като за целта се използват предимно сладките сортове.
Ябълката е полезна при затлъстяване и сърдечно-съдови заболявания, за хората на умствения труд и други професии, характерни с продължително застояване и обездвижване. С доказан ефект се прилага за разтоварващи дни – 1,5 до 2 кг ябълки се разделят на три равни части и се консумират за закуска, обяд и вечеря без друга храна. Пресният ябълков сок и ябълката са едно от най-добрите средства при захранването след лечебно гладуване с по-голяма продължителност. Ябълковата диета се препоръчва най-вече на болни от хипертония, при главоболие, световъртеж, шум в ушите и др.
Ябълките и пресният ябълков сок се препоръчват при малокръвие. А суровите, печените или варените ябълки са добро диуретично средство при отоци. Ябълковата отвара или ябълковият чай помага при простуда, кашлица и прегракване. Калиевите соли и танинът в плодовете оказват задържащо влияние върху образуването на пикочна киселина в организма и
облекчават страданията на болните от подагра и с камъни в пикочните пътища.
Чаят от ябълковите кори е добър при затлъстяване.
В народната медицина се правят компреси от тънко нарязани ябълки или прясно приготвена кашица от тях и се слагат върху кожата при обгаряне, замръзване и трудно заздравяващи язви.
Трябва обаче да се знае, че споменатите по-горе хранителни и лекарствени свойства имат най-вече плодовете, които не са пръскани с отровни химикали и не са торени с изкуствени торове.