
Природна медицина » Природна медицина
От какво зависи успехът на лечението?
* Каква е ролята на лечителя и пациента за успешния резултат
Донякъде е естествено успехът да зависи от лечителя, особено от неговата психотерапия. А тя се основава на цял комплекс от взаимоотношенията между него и пациента. Например, доколко му вдъхва чувството, че го разбира, че му съчувства, колко търпение и любов му отдава? До каква степен успява да накара болния да разбере защо страда, доколко може да му вдъхне надежда и вяра, че ще оздравее и доколко усилва у болния вярата в собствените си възможности, както и в неговите способности за самолечение.
През 1986 г. двама психолози от Фрайбург в продължение на няколко месеца анкетират трима известни лечители с общо 62 пациенти и установяват, че решаващи за успеха на лечението са преди всичко три признака: лечителят излъчва голямо количество “всеотдайна, дълбока любов и топлота”. Той успява да изгради “изпълнени с доверие и съпричастност отношения.” И комуникира с пациентите си “естествено и живо” – все предимства, от които някои лекари изпитват остър недостиг.
В същото време и пациентът е най-малкото също толкова от значение за успеха от лечението, колкото и лечителят. Четири научни изследвания от Германия и Холандия, които обхващат близо две хиляди пациенти, показват колко много зависи успехът от него. Според тях вероятността болният да намери помощ при лечителя е толкова по-висока:
* колкото по-отпуснат и ненапрегнат е той;
* колкото по-силно засяга неговите емоции лечението – колкото по-интензивни чувства изпитва той през това време: чувства на радост, надежда, симпатия, любов, покой, уют, щастие;
• колкото по-силни телесни усещания предизвиква в него лечението: например за лекота или тежест, за топлина или студ; за преминаване на поток през него; за гъдел и вибриране;
• колкото по-отворен за дадените терапевтичните методи е бил той още преди лечението;
• колкото по-често е духовното лечение;
• колкото по-информиран за духовното лечение е бил той още преди;
• колкото по-силно се надява на резултат.
Решаващо е още от какъв източник болният е почерпил информация си за своя лечител. Според статистиката, който я е получил от други пациенти, има изглед за успех 73 процента; ако я е получил от масмедиите, тази квота спада на 65 на процента; при получаване на информацията от познати, които познават лечителя не от собствен опит, а от слухове, тя спада дори на 57 процента. Може би другарите по съдба изобщо се считат за особено достоверен източник на информация; техните думи събуждат доверие и вяра.