
Психотерапия » Страх и стрес и гняв
Страх от бедност
* Страхът от бедност не е нищо повече от състояние на ума.
* Но е достатъчен да провали шансовете ви за успех в каквото и да било начинание.
В зората на човечеството, когато нашите предци били изложени на смъртен риск всеки ден, именно страхът им позволил да оцелеят, да станат по-силни, по-предпазливи и по-умни. Днес обаче страховете довеждат все повече хората в капана на депресията, парализират разума, лишават ги от волята им.
Страхът от бедността, несъмнено, е най-разрушителният от шестте основни вида страх.
Той е поставен начело на списъка, защото е най-трудно да бъде преодолян. Хората, изпитващи страх от бедност, винаги са съществували. Но сега те стават все повече и повече.
Страхът да остане без стотинка в джоба си, без "бели пари за черни дни" без работа и средства кара човек да трупа все повече и повече, отказвайки се от удоволствия, дори и от най-необходимите.
Крайната проява на страха от бедност е – пенияфобия (от гръцки. Pernia – бедност и fobos – страх). Както и всека фобия тя е разрушителна, може да причини вегетативни смущения (повишено сърцебиене или, напротив, "замиране на сърцето", повишено изпотяване, спадове на кръвното налягане, болки по цялото тяло). И най-важното е, че страхът, доведен до предел убива самочувствието, подкопава ентусиазма, инициативата, волята, унищожава устремеността, отслабва паметта, нарушава яснотата на мисълта. Човек изпада в апатия и паника.
Този страх убива любовта и всички благородни чувства, проваля приятелствата и предизвиква безброй катастрофи, лишава хората от сън, смазва ги и ги прави нещастни.
И ако животните, ръководени от своите по-нисши инстинкти се изяждат помежду си физически, то човек със своите по-висши умствени способности не изяжда ближния си, но в своята алчност е готов да „погълне’ ближния си финансово. Нещата стигат до там, че са създадени различни закони, за да предпазят хората едни от други.
Трите стъпки
Първата стъпка е да промените мисленето си. Престанете да мислите за бедността. Така само храните този „ дракон” и по този начин продължавате да привличате съответните негативни ситуации. Не обвинявайте никого, нито близките си, нито шефа си, нито правителството, нито световния капитализъм. Внимателно огледайте и трезво оценете положението и набележете план минимум (за месец) и план максимум (примерно за половин година) и отбелязвайте всичките успехи, дори и най-незначителните.
Втората стъпка е да укрепите нервната си система. Започнете здравословен начин на живот (очистителни процедури за тялото си, правилно хранене, дихателни упражнения, гимнастики, продължително ходене и др.), заемете се с Йога практики, прилагайте автотрениг, медитирайте. В това много ще ви помогнат съветите на лекарите в Здравен център Дар.
Трета стъпка. Не зацикляйте около мисълта за неуспех. Не допусайте такива мисли, бъдете уверении, че ще се справите. И когато изцяло преминете на положителна вълна, неуспехите ще станат по-малко. Винаги ще има трудности и неприятности, важно е да реагирате правилно на тях. Не се самобичувайте.
Още три съвета за да пеодолеете страха от бедност
1. Започнете да помагате на другите – на роднини, близки, познати, съседи и не задължително материално. Знайте, че не само парите въртят света.
2. Започнете по-често да каните гости. Оказвайте има внимание. Правете им малки подаръци, дори символични. Вниманието към другите ще ви зареди с положителни емоции.
3. Не се отъждествявайте със собствения си страх от бедност. Погледнете на него отстрани, безпристрастно. Така ще увеличите дистанцията между себе си и страха и така по-лесно ще излезете от колелото на затрудненото положение.
Просто затворете кранчето с кислород на страха и ще се почувствате щастливи.