
За интелекта » Из научните лаборатории
Самотата е опасна за здравето
Недостигът на социални контакти може да влоши човешкото здраве, снижавайки ефективността на имунните реакции и причинявайки сърдечни заболявания, предупреждават учени в сп. Ню Сайънтист.
Тази хипотеза е потвърдена от двете най-нови изследвания по проблема.
Едното демонстрирало, че студентите-първокурсници, които поддържат съвсем ограничени социални контакти или прекарват времето си в самота, проявявали по-слаба имунна реакция спрямо антигрипната ваксина в сравнение с по-общителните си колеги.
Другото изследване пък показало, че при
социално изолираните хора рискът от развиване на атеросклероза е по-висок от този при останалите.
Също така станало известно, че изолацията има вредни последици и за сърцето.
Изследванията целели да изяснят връзката между нивото на общителност и процесите в организма.
Учените установили, че недостигът или липсата на социални контакти на студентите снижава потенциала на имунната им система да произвежда антитела срещу антигрипната ваксина.
Според тях самотата е усещането, че си сам,
а нивото на общителност подлежи на обективно измерване, като съответства на броя на хората, с които даденият човек поддържа социални контакти. Може да имате много малко приятели, без да се чувствате самотен; и обратно: може да имате много приятели, но да се чувствате самотен, поясняват изследователите.
Осемдесет и трима студента били помолени да попълнят въпросници, в които да отбележат с колко души са говорили в продължение на 2 седмици. Доброволците трябвало да носят сензори, които да регистрират чувството им на самота и да измерват нивото на хормона на стреса кортизол.
В резултат на проучването било установено, че имунната система на студентите, които се чувствали най-самотни, реагирала на един от агентите в антигрипната ваксина по-слабо с 16% в сравнение с тази на най-общителните им колеги.
Студентите с най-малко социални контакти - говорили с едва 4 до 12 души за целия двуседмичен период - проявявали по-слаба имунна реакция с 11% спрямо същия компонент в сравнение с тези, общували с по над 20 човека.
Другото изследване включвало над 3 000 души и било представено на срещата на Американската здравна асоциация във Вашингтон. То показало, че хората с най-малко социални контакти – тези, които или не дружат с никого, или общуват само с няколко човека – имат най-високо ниво на маркера на възпалението интерлеукин-6, което ги поставяло в повишен риск от развиване на атеросклероза.
Учените признават, че няма лесни или утвърдени начини за лекуване на чувството за самота. Те обаче подчертават, че поддържането на социални контакти със семейството и приятелите само по себе си вече е превантивна бариера срещу самотата.