
Заболявания » Дихателна система » Кашлица

Обикновена кашлица
* Кашлицата е почти задължителен и същевременно много важен симптом, придружаващ заболяванията на дихателната система
Симптоми. Нейната характеристика – суха и влажна, дневна или нощна, пристъпна, спастична, дрезгава, болезнена и тъй нататък, има понякога голяма диагностична стойност. А промяната в тази характеристика е един от показателите, по които лекарят съди за развитието на болестта и за нужния вид лечение.
Причини. Обикновената кашлица се предизвиква от възпалителни процеси на лигавицата на дихателните пътища и значително по-рядко – на белодробния паренхим /функционална тъкан/. Възпалителният оток от инфекциозен /вируси, бактерии/ или от алергичен произход, както и отделящата се патологична секреция, дразнят нервните окончания на тусигенните /кашлични/ зони, разположени във фарингса, ларингса, трахеята и големите бронхи. Съществува и плеврална кашлица, но тя се среща много по-рядко. Често се наблюдава упорита, възобновяваща се наскоро след приложеното лечение кашлица, на базата на уголемена трета сливица.
Обикновената кашлица трябва да се отличава от кашлицата, възникнала при попадане на чуждо тяло в дихателните пътища /картината е доста драматична!/, от кашлица вследствие на притискащи трахеята отвън увеличени лимфни възли или от сухата дразнеща до мъчителна кашлица от сърдечен или бъбречен произход.
При по-чуствителни и емоционални хора, при които не се открива органична причина за съществуващата кашлица, тя се окачествява като нервен тик. При нас в Здравен център „Дар“ тези случаи се поддават най-добре на лечение с помощта на специален хранителен и очистителен режим, китайски масаж и билки.
Лечение. Кашлицата е болестен симптом, но тя е същевременно полезна очистителна реакция, стремеж на организма да се освободи от болестотворния причинител, попаднал в дихателните пътища. Ето защо кашлицата не бива да се потиска с лекарства, тъкмо обратно - трябва с природни средства да се стимулира придвижването на секрета нагоре по дихателните пътища до неговото отделяне с помощта на кашличния рефлекс.
Чрез ирисовата диагностика при почти всички хора, които се оплакват от кашлица, се установява значителен спад в имунната защита вследствие на интоксикация от лош начин на живот, включително от употреба на лекарства и от честите инфекции, в интервалите между които организмът не е в състояние да се възстанови.
Затова успешното повлияване на кашлицата се постига чрез лекуване на целия организъм. Нужно е да се приложи комплексен подход в лечението: детоксикация, повишаване на имунните сили чрез закаляване, подходяща диета, билколечение, медолечение, дихателни упражнения, водолечение, ароматерапия, точков масаж и др.
Детоксикацията при обикновена кашлица е като при лениви черва (Вж. Лениви черва /запек).
Диета. Храната трябва да бъде лека и природосъобразна. Трябва да се намалят или избягват храните от животински произход /месо и месни продукти, мляко и млечни продукти/, защото те произвеждат слуз, която трябва да се изведе от организма чрез кашлица под формата на лепливи секрети (храчки). По-подробно за вредното действие на слузта можете да прочетете в глава "Бронхитите".
Силно осолените и подправени ястия, оцетът и студените напитки трябва също да се избягват. Много полезно е яденето на чесън, тъй като той представлява същинско лекарство за извеждане на секрети от белодробните пътища.
Фитотерапия. Препоръчваме ви да използвате следните рецепти. При:
- Обикновена кашлица:
- 1. Чай липов, гръден или джоджен, подсладен с варен мед, врял на водна баня 10 мин. Медът се вари така: 1 суп. лъж. мед в 250 мл вода ври 10 мин. Чайовете се запарват като обикновен чай и се пият сутрин, обед и вечер преди ядене и преди лягане.
- 2. Отвара от подбел и дюлено семе /4-5 листа от подбел и 1/2 ч. лъж. дюлено семе се варят 10-15 мин в половин литър вода. Отварата се пие топла с варен мед по 1 винена чаша преди ядене.
- 3. Смесена отвара от червен кантарион, подбел, липов цвят и волски език - по 50 гр от всяка билка. 2 суп. лъж. от тази смес с прибавка на 1 ч. лъж. ленено семе се заливат с 500 мл вряща вода и се варят 10 мин на затворен капак. Като изстине, се прецежда и се пие на гладно.
- Суха и дразнеща кашлица без храчки:
- Взима се сутрин, обед и вечер преди ядене по 1 ч. лъж. исиот (джинджифил) на прах, разбъркан добре с малко топъл варен мед. След него се изпива някоя от следните отвари:
1. Външните люспи на 10 глави кромид лук се варят в 1 л вода, докато остане наполовина. Прецежда се и се пие, подсладена с варен мед.
2. 1 шепа корени от обикновена коприва се варят в 2 л вода, докато остане 1 л. Прецежда се и се пие, подсладена с мед.
3. Взимат се по равно количество корени от бяла ружа, коприва /цялото растение/, медуница с корена, бабяк /листа и цвят/ и се прави обща смес. От нея се взимат 2 суп. лъж. и се варят 15 мин в 1/2 л вода. Пие се по 1 кафена чашка, подсладена с варен мед и лимон, сутрин, обед и вечер преди ядене.
- Кашлица с изобилни храчки /за изхвърлянето им/:
- 1. Взима се 1 ч. лъж. семе от фенел /резене/ и се слага да ври 10 мин в 300 мл вода. Пие се сутрин, обед и вечер преди ядене и преди лягане по 1 кафена чашка, подсладена с варен мед;
- 2. 1 суп. лъж. от билката пчелник се вари за 5 мин в 500 мл вода. Пие се сутрин, обед и вечер преди ядене и преди лягане по 1 чаша, подсладена с варен мед.
- 3. Пие се чай от червена ружа с варен мед.
- Силна и мъчителна кашлица:
- 1. Взимат се по 50 гр подбел, риган, бяла ружа /корени, листа и цветове/, липов цвят, мащерка, драка, волски език и сладък корен. 2 суп. лъж. от тази смес се заливат с 500 мл вряща вода и се варят 10 мин на тих огън. Отварата се пие топла сутрин, обед и вечер преди ядене и преди лягане.
- 2. Прави се смес от 1/2 кг чист варен мед, 100 гр счукано /смляно/ ленено семе, 100 гр смлян черен пипер и 2 индийски орехчета /счукани/. Приготовление: медът се стопля, за да стане рядък, след това се прибавя лененото семе и се бърка, след него черният пипер и пак се бърка, накрая индийските орехчета и пак се бърка, докато се изгубят в общата смес. Взима се сутрин и вечер на гладен стомах по едно късче, голямо колкото царевично зърно, което не се гълта, а се сдъвква.
- Стара, хронична кашлица:
1. Прави се отвара от ароматна теменуга и драка, която се пие топла сутрин, обед и вечер преди ядене и преди лягане по 1 чаша, подсладена с варен мед.
2. Прави се отвара от по 10 гр слез /корени/, бъзов цвят, липов цвят, коприва и подбел /листа/ и се вари в 1,2 л вода с прибавка на 50 гр мед. Ври, докато остане 800 мл, прецежда се и се изпива топла като чай на три пъти - сутрин, обед и вечер преди ядене.
За останалите средства вж. Енциклопедия за здраве “Дар”, Книга 3.