
Заболявания » Дихателна система » Пневмония
Пневмония - лечение
При тежки форми на пневмония се налага хоспитализация и включване на антибиотични средства плюс муколитици, витаминни препарати. Но дори при развитието на възпалителната реакция е възможно включването на природни средства.
При домашни условия може да се направи следното:
На първо място трябва да изчисти дебелото черво. Това може да стане като се направи топла клизма с вода, а може със запарка на лайка, бял равнец или друга билка. При невъзможност да се прави клизма, болният може да вземе английска сол, рициново масло или слабителен чай от зърнастец, майчин лист или от цветове на ружа.
През целия ден да се пие овесено мляко. Овес или овесени ядки се варят, докато водата побелее. Кисне 20 мин и се прецежда. Пие се топло, подсладено с мед и лимон по вкус. Медът за подслаждане се вари на водна баня около 10-15 мин, за да не дразни лигавицата.
Билколечението предлага много възможности. Чайове от борови връхчета, живовлек /теснолист/, босилек, подбел, бъз, лайка, корени коприва, лен и др. действат добре за откашляне.
При висока температура добре е стъпалата да се налагат с компрес от смес на оцет и счукана на ситно морска сол. Увиват се добре с памучни парчета. Тези компреси се сменят на всеки 1-2 часа.
Дихателните упражнения също трябва да бъдат включени при лечението на пневмонията.
Положителната психическа настройка е много важна в целия период на лечение. По няколко пъти на ден се прави самовнушение.
Храната трябва да бъде лесносмилаена. Не препоръчваме да се консумират млечни продукти, месо, месни продукти, риба, сладкиши, алкохол. Цигарите са изключително вредни. Пресните сокове, топлите зеленчукови бульони и пюретата от сезонни зеленчуци, кашите от елда, просо, ориз и и др. са най-добрата храна.
Други препопръки. Стаята, в която лежи болният, трябва да бъде слънчева и добре проветрена. Болният да почива, необезпокояван от никого и от нищо. Сърцето е много уязвимо в този случай и трябва да се щади.
След преминаване на кризите болният трябва да започне закаляване. Всекидневно да се правят сух четков масаж, обтриване, дихателни упражнения, умерени слънчеви бани, разходки на чист въздух и др.
При първите признаци на заболяването консултацията с лекар-природолечител е задължителна. Той ще се ориентира в състоянието на болния и ще назначи комплекс от лечебни процедури. Неправилното лечение може да доведе до усложнения и отслабване на организма
Лечението на пневмонията в домашни условия трябва да става под наблюдението на лекар-природолечетел.