
Заболявания » Дихателна система » Пневмония

Пневмония
* Пневмонията представлява възпалителна инфилтрация на белите дробове, която може да засегне както алвеолите, така и интерстициалната тъкан.
В Здравен център "Дар" вече много често идват пациенти с проблеми в белите дробове. Особено сега с разпространението на коронавируса е много важно човек да разбере има ли някакъв проблем в дихателната система. С ирисовата диагностика се установява видът и мястото на възпалителния процес. А след това лекарят прави програма за изчистване на проблема.
В наши дни това е едно все по-често срещащо се заболяване. Например само в САЩ годишно от пневмонии умират над 150 000 души. Пневмониите се нареждат на 6 място сред водещите причини за смъртност в нашата страна.
Причините
за пневмониите са болестотворни микроорганизми, които при наличие на простуда или някои тежки изтощителни заболявания засягат белите дробове.
Пневмониите често възникват и като вътреболнични инфекции.
Видове пневмонии. Възпалителната инфилтрация на белодробния паренхим може да засегне цял лоб, един или няколко сегмента, или отделни лобули. Съответно на това, пневмониите се означават като – лобарни, сегментни и лобуларни.
За характеристиката на болестния процес значение имат видът и разпространението на възпалителния процес /ексудат/ във въздушните пространства на алвеолите и/или интерстициалната белодробна тъкан. На тази основа пневмониите се разделят на: алвеоларни и интерстициални. Първите могат да се разпространят в цял белодробен лоб или да ангажират отделни лобули. Докато при алвеоларните пневмонии интерстициалната възпалителна реакция е ограничена, то при много от интерстициалните едновременно се установяват и възпалителни промени в алвеолите. В много случаи патогенните микроорганизми предизвикват възпалителни изменения в определени участъци на бронхиалното дърво и в околния паренхим – бронхопневмонии.
Според причинителите пневмониите се разделят на инфекциозни и неинфекциозни.
Инфекциозните биват: бактериални, от гъби и плесени, вирусни, микоплазмени, и паразитни. Неинфекциозните се разделят на: химични – уремични (от отровни газове, бензинови) и физични (лъчеви, травматични и др.)
Начини на заразяване. Причинителите на пневмониите проникват в белите дробове по няколко пътя:
- Въздушно-капкова инфекция – при грип, туберкулоза, микози, микоплазми, хламидии, антракс. В зависимост от размерите на инфекциите се засягат горни дихателни пътища или причинителят прониква дълбоко до алвеолите;
- Аспирация на фарингиален секрет съдържащ голям брой микроорганизми;
- Хематогенно разсейване от извънбелодробно възпалително огнище – тромбофлебити или възпаление на сърдечните клапи;
- Екзогенно проникнали инфекции при травми, оперативни интервенции, или при амебен абсцес на черния дроб.
Симптоми
При болните от пневмония възникват значителни функционални нарушения. Механиката на дишането се уврежда в резултат на значителна плеврална болка. При плеврален излив намаляват белодробните обеми, в бронхите често се задържа възпалителния секрет, който е причина за обструктивни нарушения.
Особено опасни са пневмониите за болните със сърдечно-съдови заболявания, изтощена имунна система и малките деца.
Признаците на започваща пневмония най-често са: внезапно повишаване на температурата, втрисане, болки и бодежи в гръдния кош, бързо настъпваща отпадналост, кашлица с отделяне на гнойни секрети, висока температура.
Усложнения. Една недоизлекувана пневмония води до следните усложнения – хронична пневмония или абсцес, плеврит, емфизем, гнойни тромби в белодробните съдове, менингит, възпаление на бъбреците и др
Виж и статията за Лечение на пневмонията.