
Заболявания » Дихателна система » Фарингит

Фарингит
* Фарингитът е възпаление на глътката. Той започва да създава проблеми още в детството. Проявява се в остра и хронична форма.
Причини
Запрашеният въздух, изнежването, насилственото хранене, голямата употреба на ваксини и антибиотици още от детска възраст подкопават естествените имунно биологични сили на организма. Към причините трябва да се добавят още неправилното дишане, злоупотребата с алкохол, тютюн, прекаленото напрягане при говорене, пеене, викане.
Този възпалителен процес може да бъде активиран от различни вируси, бактерии, мононуклеози и др. Те попадат в тялото по въздушно-капков път, при кихане, кашляне или допир на инфектирани повърхности.
Честите възпалителни процеси хронифицират заболяването.
Много пъти възпалението на лигавиците е комбинирано: налице е простуда, възпаление на горните дихателни пътища, хронична хрема или синузит, и чести ангини на фона на хроничен фарингит, а понякога и бронхит. А с отстраняването на сливиците фаринксът остава главният фокус на инфекция в гърлото.
Признаци
Както подсказва самото име, фарингитът засяга фаринкса или т.нар. гълтач. Когато лигавицата на фаринкса се възпали, гърлото се зачервява, усеща се болка с мъчително преглъщане. При острата форма болният усеща сухота и парене в гърлото, и често болки при преглъщане. Гърлото е зачервено, мъжецът е зачервен и уголемен, усеща се като храчка в гърлото.
При хроничната изява има периоди на утихване и усилване. В периодите на усилване, освен симптомите на острия фарингит, болният често има дразнеща, мъчителна кашлица, с жилави секрети. Гърлото става много чувствително, появява се желание за повръщане. Подчелюстните жлези са подути.
Лечение
При отстраняване на дразнителя, острият фарингит, заедно със съпътсващите го други възпаления, преминава за няколко дни.
Хроничният фарингит е много упорит. Фактът, че не отзвучава дори през лятото, нито се повлиява трайно от лекарствата, подсказва необходимостта от цялостен подход към проблема.
Проблемът е сериозен и изисква трайна промяна в начина на живот.
Препоръчваме:
- Очистване на организма, като се наблегне на очистването на дебелото черво. В случая клизмите с топла вода, със запарка от лайка или с прясна /още по-добре с преварена или стара/ урина са отлично средство.
- Природосъобразно хранене с периоди на разтоварване. Един ден в седмицата или няколко дни наведнъж, прекарани само на сезонни плодове, зеленчуци или билков чай продължават очистването на организма.
- Важни помощници при лечението са физиотерапевтичните процедури, общият и рефлекторит масаж и гимнастиката. Подходящо подбрани дихателни упражнения /Вж. Енциклопедия за здраве “Дар”, кн.1/ бързо подобряват кръвообращението в гърлото дишането.
- Фитотерапията е също ефикасно средство, при условие че се прилага достатъчно дълго време. Препоръчваме да се прави гаргара с топла отвара от мащерка, слез /цвят и листа/, невен, босилек, боровинкови листа. Две супени лъжици от сместа се варят 3 мин в 500 г вода. Това е дозата за един ден.
- Гаргарата с прясна урина няколко пъти на ден е много ефикасно средство.
- Парни бани и инхалации могат да се правят с билки, а още по-добре с етерични масла /евкалиптово, мащерково, босилково, терпентиново и др./. Достатъчни са 10-15 капки от чистата есенция във вряща вода. Такива инхалации се правят всеки ден от 10 до 20 мин, в продължение на 5-10 дни при остър фарингит и 1 до 3 пъти седмично при утихнал процес, но в продължение на месеци.
- Закалителните процедури, слънчеви, въздушни, водни бани, обтривания и фрикции са много добро помощно средство за лечение и профилактика
В Здравен център „Дар“ все по-често идват пациенти с различни оплаквания в гърлото. Ирисовата диагностика ясно показва проблема. След диагностицирането лекарят съставя цялостна програма за лечение само с природни методи.