Здравен център „Дар“

Здравен център „Дар“

Сайт за природолечение, духовно здраве и хармония

Начало

Заболявания

Заболявания » Храносмилателна система » Язва

Язва на стомаха и 12-топръстника – усложнения


* Хубавото при язвата на стомаха и дванадесетопръстника е, че на тях може да се въздейства директно

* Добрите резултати, при добре проведено лечение, обикновено не закъсняват

Но бързият достъп до тези органи крие същевременно сериозни опасности за тях и за целия организъм. Ненавременното диагностициране, неправилното и несвоевременно лечение на язвата, както и нехайното отношение на пациента към подобно оплакване, може да доведат до усложнения.

Остри усложнения. Едно от най-честите остри усложнения е кръвоизливът. Той се провокира обикновено през пролетния и есенния сезон от психични травми, умствено и физическо напрежение, прием на алкохол и язвообразуващи /улцерогенни/ медикаменти на фона на вече съществуваща язва. В зависимост от местоположението на язвата /преди или след прехода между стомаха и дванадесетопръстника/, кръвоизливът може да се изрази като еднократно или многократно повръщане на тъмнокафяви материи. Докато леките кръвоизливи водят до краткотрайна обща слабост, тежките могат да доведат до шок, а в някои случаи, макар и рядко, да завършат с трагичен край.

Много често кръвоизливите се усложняват с т. н. перфорация или спукване на язвата, особено когато тя е на дванадесетопръстника, отново пролетно или есенно време. Проявява се с извънредно силна, кинжална болка в горната коремна половина с по-късно разпространение към гърба и плешката, като няколко часа по-късно обхваща целия корем. Болните лежат със свити към корема крака, дишат учестено и повърхностно, избягвайки движения, допир и кашлица. Първоначално само малка част от болните повръщат, но с настъпването на обширен перитонит, повръщането става постоянно.

Внимание! Тези две остри усложнения изискват незабавно болнично лечение и често хирургическата намеса се оказва животоспасяваща.

В периода на възстановяването е изключително необходимо спазването на щадящ хранителен режим, назначен от лекар природолечител, и провеждането на билколечение.

Диета при остри усложнения. Най-общо тя трябва да бъде съобразена с фазата на заболяването. При кризи се употребяват предимно течни храни като млечни супи, отвара от ориз, жито, овес, които се използват за т.н. слизести супи, каши и др. При кървене, което не налага болнично лечение, е добре да не се приема никаква храна в продължение на 1-2 денонощия. Като изключение може да се употребяват малки количества кисело мляко и горнобанска или хисарска минерална вода.

Билколечение при остри усложнения. Природната медицина предлага една много ефикасна рецепта:

  • В 300 мл вряща вода се слага по една чаена лъжичка от билките жълт кантарион, черен оман, водно пипериче, овчарска торбичка и невен. След като се вари 5 минути, се прибавя по една лъжичка цветове от лайка, листа от маточина и мента; отварата кисне 1 час, прецежда се и се изпива по половин винена чаша 15 мин преди и 30 мин след хранене.
  • В други разновидности на рецептата се използват листа от джоджен, широколистен живовляк, полски хвощ и цветове от лайка. Отварата може да се прилага и с профилактична цел в периодите на обостряне на язвата, като се намалява приеманото количество на 2-3 чаши дневно.
  • Широколистният живовляк може да се използва и смесен с чист пчелен мед; за целта се взимат 150-180 гр листа от билката, измиват се добре, смилат се на кашица и се смесват с 400 гр пчелен мед. Дава се на болния по 1 суп. лъж. от сместа три пъти дневно 30 мин преди хранене.
  • С голямо популярност се ползва т. нар. звъниково масло, което се получава, като цветовете от жълт кантарион киснат около месец в зехтин /съотношението е 1:10/. При язва на стомаха се пие от маслото по 1 суп. лъж. два часа след ядене.

Хронични усложнения. Докато острите усложнения са осезаеми и за тях се взимат спешни мерки, хроничните усложнения остават дълго време “скрити” и се изявяват едва тогава, когато е трудно тяхното повлияване.

Преди всичко тук става дума за постепенното стесняване на прехода /пилор/ между стомаха и дванадесетопръстника в резултат от периодичното образуване и заздравяване на язвени процеси с образуване на груби деформиращи лигавични ръбци. Докато при неустановена язвена болка болните са се успокоявали от взимането на храна, сега болката се засилва или се появява непосредствено след нахранване. В началото на процеса повръщанията след нахранване зачестяват и придвижването на храната от стомаха към червата се забавя. Когато процесът напредне значително, храната се задържа в стомаха и се подлага на гнилостен разпад. Появява се постоянна тежест и болка под лъжичката, безапетитие, кисели и шумни оригвания с миризма на развалена храна. Коремът се подува значително, настъпват водно-електролитни нарушения, болните силно отслабват, кожата им става суха и бледа, като единствено повръщането води до временно облекчение. Ако не се вземат мерки в началния стадий, като такива в доста широк спектър предлага билколечението, подходящият хранителен и двигателен режим /Вж. Лечение на Язва на стомаха и дванадесетопръстника/, назначени от лекар специалист, то в крайните стадии единствената помощ за спасение на човешкия живот може да дойде от страна на хирурга.

Раково израждане. Най-неблагоприятното усложнение на стомашна язва е израждането й в раково образувание. Ето защо ако в хода на лечението язвата не се подобри или не изчезне, това може да е сигнал за подобно израждане. Една язва може да се заздрави за време от 6 седмици до 12 месеца в зависимост от общото състояние и съпътстващите заболявания.

За ранните процеси на раково образувание е особено характерно: оригване и тежест, разпъване в горната коремна половина; при напреднали форми - безапетитие, значителна загуба на телесно тегло, анемия и особена трансформация на болката - от периодична и сезонна тя става постоянна и не се влияе от медикаменти и диета.

 

Изпрати на приятел

Полетата, отбелязани с *, са задължителни за попълване.

Попитай „Дар“

Полетата, отбелязани с *, са задължителни за попълване.

Още статии от „Язва“

Всички статии по темата

 

Новини

Работно време
на Здравен център „Дар“ 
Семинар
Привилегия ли е да си здрав? Мъдрост от древността. Древните знания - нов прочит. Изкуство и духовност. Как храната може да бъде лекарство? Лечебна енергия от Природата. 
Билки срещу COVID - 19
В Здравен център „Дар“ предлагаме билкови формули, синергични билкови продукти със запазената марка „Формула 1“, с мощно имуностимулиращо действие. 
Мануална терапия и хиропрактика
Цялостно лечение и профилактика при проблеми с опорно - двигателната и периферна нервна система. Лечение на дископатия, радикулити, ишиас, плексит и др. Наместване на изкълчени стави, сублуксации и лечение на навяхвания. 
Упражнения за здраве и самолечение
Упражнения за здраве и самолечение по авторската методика на холистичния лечител Дончо Кръстев - „Танцът на Спиралата“. 
Зала под наем
За йога, танци, семинари, лекции, курсове, презентации и др. 

Календар

За постите

Ноевмври 2023 декември 2023 Януари 2024
понеделниквторниксрядачетвъртъкпетъксъботанеделя
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
  • Няма данни за месеца.

За лунния календар

Издателство

book-cover book-cover book-cover book-cover book-cover book-cover
Aдрес на Здравен център „Дар“: София 1000, ул. „Д-р Г. Вълкович“ 6, тел. 0897 067 670 и 0882 651 280, email: baho_db@abv.bg

© 2023 Здравен център „Дар“ Всички права запазени.

Този уеб сайт е създаден от Димо Димов (dimodi). Дизайн: Здравен център Дар.