
Заболявания » Кожни заболявания » Сърбеж

Сърбеж по кожата
* Под сърбеж се разбира изразена по кожата и граничните лигавици чувствителност, която води до разчесване.
Причини
По своята физиологична същност сърбежът е нервнорефлекторен процес. В зависимост от появата и разположението сърбежът може да се дължи на различни причини. Така например постоянният сърбеж може да бъде предшественик на копривна треска или невродермит; нощният сърбеж може да бъде израз на паразити в тялото; сезонният – на свръхчувствителност към студ, слънчеви лъчи и др. Сърбежът може да бъде проява на вътрешния заболявания: захарна болест, чернодробни, бъбречни и други болести.
Общият сърбеж може да се дължи също на кърлежи, глисти, тении и др., които отделят токсични продукти.
Симптоми
По локализация сърбежът бива общ и локален.
Към първия се отнася най-често т. нар. старчески сърбеж. Той се характеризира с малко на брой линеарни одрасквания на кожата, разположени симетрично. Друга форма на общ сърбеж е сърбежът при бременност. Той се появява около 6-ия месец на бременността и се свързва с токсични и хормонални промени.
Най-важните форми на локалния сърбеж са аналният и гениталният. Характеризира се с изключително неприятен сърбеж, който, ако не се лекува, може да доведе до възпалителни и гнойни процеси. Най-честите причини за сърбеж около ануса са хемороиди, паразити, възпаление на простата и др. Причина за сърбежите на гениталиите могат да бъдат одрасквания, нарушения в пигментацията, отоци, гъбични инфекции, климактериум, бременност, екзема, невродермит.
Сърбежът може да бъде постоянен или на пристъпи. При продължителен сърбеж и разчесване се образуват разранявания, кожата се уплътнява и загрубява. Понякога сърбежът може да бъде нетърпим и да невротизира болния.
Лечение
Преди да се започне лечение, е необходимо да се установи точната причина. Сърбежът е най-често вторична проява. Затова трябва да се лекува първопричината. И консултация с лекар е наложителна.
В Здравен център „Дар“ с помощта на ирисова или биорезонансна диагностика може да се установи причината за сърбежа и след това ще бъде съставена програма за лечение, само с природни методи.
Най-общо, от храната трябва да се отстранят трудно смилаемите и консервираните храни, солта, чаят, кафето, подправките. Употребата на алкохол и никотин се забранява. Препоръчва се вегетарианска и безсолна диета.
Външно лечение. Сърбящите участъци могат да се мажат няколко пъти дневно с преварена урина, с 1-2% ментолов спирт, разреден оцет, воден разтвор на сода за хляб или отвара от смрадлика. Могат да се взимат и леки общоуспокояващи нервната система билкови средства: валериан, дяволска уста, мента, босилек, джоджен и др. Топла клизма с отвара от лайка, смрадлика или коприва също помага за успокоение на сърбежа. Особено полезна е клизма с преварена урина.
Желателно е да се избягва грубото разчесване на кожата.