
Заболявания » Отделителна система » Камъни в бъбреците
Лечение при пясък и камъни в бъбреците
* В Здравен център "Дар" с ирисовата диагностика лекарите установяват наличието на пясък и камъни в бъбреците, причините за появата им и след това съставят индивидуална програма за трайно излекуване.
Когато на човек бъде открит камък в бъбреците или пикочните пътища, обикновено му се предлагат лекарства, хирургическа намеса или раздробяване с ултразвук. Тези средства обаче не водят до трайно излекуване на болестта, тъй като не отстраняват първопричината за появата на камъните в бъбреците, а премахват само последиците; така не след дълго камъните се появяват отново и пациентът търси нови начини за тяхното отстраняване.
То предполага най-вече отстраняване първопричината за образуването на камъните в бъбреците. Великият лекар от Древността Авицена е казал преди девет столетия следното за лечението на нефролитиазата: “Целите, към които се стремят лекарите при лекуването от бъбречни камъни, са: спиране образуването на тяхната материя, предотвратяване зараждането на камъните по пътя на отстраняването на причината и нейното поправяне; разбиване и раздробяване на камъните, за да се изтръгнат и да се отстранят от това място, където са се образували с помощта на лекарства, които произвеждат такова действие; и накрая меко и постепенно извеждане. Някои хора се опитват да извлекат камъните чрез разрез отстрани или през гърба. Но това дело е страшно опасно и се извършва от човек, лишен от разум.”
Диета. На първо място, лечението е насочено към промяна в начина на хранене и нормализиране обмяната на веществата у пациента. Необходимо е задължително преминаването към природосъобразна диета: вегетарианска, млечно-растителна храна с повече плодове и зеленчуци /винаги измити/ или пък обикновена храна без употреба на свинско, говеждо, овнешко и консервирани меса и риби; от менюто трябва да се изключат още лютивите подправки; не трябва да се употребява алкохол, тютюн, кафе.
В зависимост от вида камъни в бъбреците трябва да се има в пред вид следните допълнителни ограничения:
- При уратни камъни: те се образуват от пренасищане на организма с пикочна киселина вследствие на изобилната консумация на месо, черен дроб, бъбреци, мозък, солена риба, месни бульони и супи, гъби, кафе, фъстъци и др. Тези храни трябва да се избягват. В същото време много полезни са пресните плодове и зеленчуци и техните сокове. Особено помагат за отстраняването на уратите дините, краставиците, морковите, гулиите, ябълките, крушите, вишните, боровинките, цитрусовите плодове, както и някои билкови отвари. /Отлично профилактично и лечебно средство, познато и в народната медицина, е периодичната /сезонна/ промивка на бъбреците с помощта на ДИНЯ. Динената диета с черен хляб е способна за 2-3 седмици да направи чудеса и е истински балсам за бъбреците. Същото важи и за шипковата отвара /плодове или корени/./
- При оксалатни камъни: по традиция те се свързват с оксалатосъдържащите се зеленчуци и плодове /спанак, киселец, лапад, домати, смокини, ягоди и пр./. Доказано е, че при кулинарната обработка оксалатите, които са свързани в разтворими соли, се утаяват. Следователно тези храни следва да се консумират не само в умерено количество, но и в сурово състояние. Не бива да се комбинират с продукти, съдържащи висок процент неорганичен калций /такива са главно млечните произведения – сирене, кашкавал и пр./, тъй като оксалатовата киселина се свързва именно с калция при образуването на камъните.
- При фосватни камъни: те са тясно свързани с хроничните възпалителни /пиелонефритни/ изменения в бъбреците. Отделяната при тях алкална урина е вторично следствие на инфекцията. Затова е погрешна тактиката на някои диетолози, които съветват при този вид камъни да се употребява предимно подкиселяваща организма храна /месни и бобови продукти, гъби и пр./ и да се ограничават плодовете и зеленчуците. Не бива да се забравя, че киселинноактивните разпадни продукти са ядовити /отровни/ дразнители на бъбречното легенче, които спомагат категорично за поддържане на хроничната инфекция в него.
Общи диетични наставления, валидни при всички видове пясък и камъни в бъбреците:
- Максимално ограничаване на СОЛТА, която задържа течностите в организма и катализира кристализацията на съединенията, разтворени в тях.
- Увеличаване поемането на ТЕЧНОСТИ: вода /минерална, дестилирана или преварена/, сокове и специализирани билкови чайове. Бирата, газираните напитки и сиропите, освен че не са ефективни в същата степен, притежават допълнителни вредни въздействия, които ги правят неподходящи за природолечебно приложение.
- ВЪЗДЪРЖАНЕТО ОТ ХРАНА, пълно или частично /на сокове, плодове и пр. – може също да допринесе много за отстраняването на образувани и предотвратяването на нови камъни. То трябва да се провежда задължително под медицински контрол, тъй като реакцията на отделните индивиди при този вид лечение е твърде различна и зависи както от състава и големината на камъчетата, така и от придружаващите бъбречни и извън бъбречни заболявания, от строго специфичната индивидуална реактивност и пр
- ФИТОТЕРАПИЯТА също предлага различни билки за стопяване и изхвърляне на камъните от бъбреците
Забележка. Докато повечето видове пясъци и някои лесно разтворими камъни /предимно уратни/ могат лесно да бъдат изхвърлени и разтворени по този начин, наличието на масивни камъни може да предизвика кризи с особена сила в хода на тяхното придвижване към чашката на бъбрека и към уретерите.
ВНИМАНИЕ. Описаните по-горе наставления се прилагат само когато болният се намира в спокойно състояние, между два пристъпа. При криза, и в зависимост от нейната интензивност, консултацията с лекар природолечител е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА!