
Заболявания » Обмяна на веществата » Наднормено тегло
Наднормено тегло (затлъстяване) – лечение
За да се повлияе затлъстяването успешно, нужен е комплексен подход за неговото премахване.
Очистване
Лечението на алиментарнато затлъстяване например трябва да отстрани причините, които са довели до него. Понеже теглото се е покачвало вследствие на затлачване на отделителните органи, първата реакция следва да бъде насочена към тяхното очистване. Дебелото черво, черният дроб, жлъчката, бъбреците, жлезите и т. н. трябва да се очистят от токсични натрупвания по специалната методика на Здравен център “Дар”
Диета
След това трябва да се премахнат обстоятелствата, причинили затлачването, а именно: трябва да се промени начинът на хранене. От първостепенно значение е да се създаде такава диета, която да може да се спазва постоянно. Драстичната диета ще доведе само до мимолетен ефект. От друга страна, много важен е психологическият фактор, мотивацията. Онези, които се лекуват кампанийно, мислейки през цялото време на диетата с какво ще се угощават след нейното приключване, само ще подготвят умствено почвата за ново, често пъти още по-голямо напълняване. Нужна е решимост за окончателна промяна в начина на живот.
Най-напред е уместно да се намали общото количество на храната, като се подобри нейното дъвчене. Постепенно трябва да се даде превес на нискокалорийните и сурови продукти /различни зеленчуци, не много сладки плодове, покълнали семена и др./. Затлъстелите хора трябва да получават не повече от 1 500 калории на ден, като при по-висока степен на затлъстяване ограничаването на храната може да стигне до 800 калории. Намалява се главно количеството на въглехидратите: захар и захарни изделия, бял хляб и бялобрашнени храни и др.; общото съдържание на въглехидрати в храната за ден се намалява на 130-150 г.
В диетата позволени са: черен хляб /до 150 г дневно/, 5-10 г ориз, несладки плодове, салати, зеленчуци. Ограничава се употребата на бобовите храни. Белтъчините в храната се запазват в нормални стойности: до 1,5 г на килограм тегло дневно. /Забележка. Високобелтъчните диети, които все още се препоръчват от някои автори, обаче не са безопасни за организма./. Мазнините се свеждат до 40-50 г дневно, като се предпочитат тези от растителен произход. Също е наложително да се ограничи солта, допринасяща за забавяне на водносолевата обмяна /до 4-5 г/. Спиртните напитки /особено бирата/ са забранени. Храната трябва да се приготвя по възможност просто: само варена или печена и без запръжки.
Ако такъв режим се поддържа в продължение на няколко месеца без напрежение, може на този фон да се започне с поредица от режими на разтоварване, изготвени индивидуално от специалист. В много от случаите се предпочитат режимите с целулозно съдържание: на плодове и зеленчуци. Повечето плодове съдържат органични киселини, които спомагат за намаляването на теглото, а зеленчуците са нискокалорийни и едновременно с това засищащи. Те могат да бъдат приемани сурови, задушени или запечени.
При преминаването към по-разширено захранване много полезни са покълналите или варените житни зърна. Засищането с тях става много по-бързо. Освен това се поемат по-малко калории, а витамините и минералните соли са завишени.
Рафинираните, силно преработените храни трябва да се ограничават или съвсем да не се употребяват.
Много важен фактор е комбинирането на продуктите. Не забравяйте, че разнообразието в храната се постига във времето. На един прием трябва да се ядат само близки по състав храни.
Пиенето на достатъчно вода /най-добре дестилирана или ниско минерализирана/ е много съществено условие за здравословното отслабване. Водата да се пие 1-2 часа след храна, по една чаша на всеки половин до един час преди следващото хранене.
В Здравен център Дар се подхожда индивидуално. Лекарят прави цялостна ирисова диагностика, по всички органи и системи и след това съставя индивидуален комплексен план за лечение.