
Здравословен живот » Постите

Пролетната умора и постите
С настъпването на пролетта се появява и една неразположеност, която е придобила популярност под названието „пролетна умора“. Най-често тя се обяснява с липсата на витамини през този сезон. Затова и препоръките са да се употребяват повече цитрусови плодове, витаминни комплекси от аптеките и др.
Възникват обаче няколко логични въпроса. Първо, толкова ли е „безмилостна“ природата, че лишава половината от човечеството през ранната пролет от така необходимите му витамини? Второ, какво е правило то, човечеството, включително българинът, в продължение на стотици и хиляди години през този сезон, когато не е имало достъп до пресни плодове и зеленчуци, цитрусови плодове, банани, ананаси, оранжерийни краставици и домати, хладилни камери и аптеки?
И ако все пак говорим за практиката на българина през вековете, то през зимата той е употребявал сурови туршии, сушени плодове и добре съхранявани зеленчуци /предимно кореноплодни/. Когато техните запаси се свършвали, той използвал друго мощно средство на природата – поста! Постил е близо два месеца, както постят милионите последователи на всички световни религии.
Едни от най-здравите хора на планетата – хората от племето хунза – три месеца в годината, именно през техния пролетен сезон, не употребяват нищо за храна, освен накиснати във вода сушени кайсии. При това без да спират усилената полска работа и без да чувстват ни най-малко неразположение.
Те, както и нашият прадядо, имат или са имали и още нещо – нормална, здрава, жизнеспособна чревна микрофлора, която синтезира всичко необходимо за организма дори от най-простата и непретенциозна храна. Задължителният пост на свой ред е укрепвал тази микрофлора.
Смяната на дългия есенно-зимен период с пролетно-летния е свързана с промяна на слънчевата активност, радиацията и храната, а оттам и с промяна на кръвната картина и целия организъм, интоксикиран от по-тежката и еднообразна зимна храна, в която делът на пресните плодове и зеленчуци е намалял чувствително. Щом пролетното слънце раздвижи соковете в природата и в човека, а заедно с това настъпи раздвижване и на отпадъчните материали в клетъчните структури, интоксикираният с шлаки организъм дава признаци на умора, вялост, отпадналост, виене на свят, понижена работоспособност. (Вж. За постите.)
Изходът? Практиката на човечеството отдавна го е посочила – очистване на организма, където Великият пост има голям дял. Всеки, който се е очистил, може да потвърди това. Радетелите на здравословния начин на живот, пациентите на Здравен център „Дар“, много от участниците в седемдневното Училище за здраве, които периодично очистват дебелото си черво, черния дроб, спазват постите или в този период провеждат профилактично лечебно гладуване /от 7 до 10 дни/, нямат никакви оплаквания или признаци на пролетна умора
От 2 март, след Сирни заговезни, започва Великият пост, който продължава до 19 април, когато е Възкресение Христово..