
За семейството » Третата възраст

Упражнения срещу стареене
* Умерените физически натоварвания увеличават мускулната маса и сила и подобряват общия биологичен статус на всеки човек
Сравнително до скоро физиолозите смятаха, че физическите упражнения особено са полезни в ранна възраст, когато мускулите тепърва се развиват, докато при възрастните хора силата и масата на мускулите задължително намаляват. По-късните изследвания обаче показаха, че човек на всяка възраст, даже ако е над 100 години, изпълнявайки упражнения, както при младите придобива повече сила, издръжливост и мускулна маса. И това еднакво е справедливо както за мъжете, така и за жените, на които също е необходима физическа активност на всяка възраст.
Едно от най-важните и ценни свойства на физическите упражнения се дължи на факта, че те са способни да поправят разрушенията, вече появили се в тялото на човека. Изследователите от Тафския университет в САЩ, където федералното правителство е основало голям център по изучаване на стареенето, установиха, че
главните симптоми на биологическото стареене могат да бъдат подобрени при повишена физическа активност.
Вярно, на фона на подобрено хранене.
Двама учени от този университет - Уийлям Еванс и Браян Розенберг, публикуват тези свои открития в книгата си „Биологически знаци“. Става дума за 10-те най-известни показатели на стареенето, които дълго време се смятали за необратими, докато днес, благодарение на тези учени, вече се разглеждат като напълно обратими:
- Мускулната маса на тялото.
- Силата.
- Основното равнище на метаболизма.
- Мастна тъкан.
- Дишане /ефективност/.
- Кръвно налягане.
- Съдържание на захар в кръвта.
- Равнището на холестерин.
- Чупливост на костите.
- Регулиране на телесната температура.
Експериментите с тафската група показа, че тези показатели могат значително да бъдат подобрени при възрастните хора. Дванайсет мъже на възраст от 60 до 72 г. в продължение на 3 месеца 3 пъти седмично са изпълнявали физически упражнения под наблюдение. Те са тренирали с 80% от максималното натоварване - най-голямата тежест, която са могли да повдигнат от първи подход.
Към края на експеримента
тяхната сила нараснала неимоверно много,
обемът на мускулите им нараснал два пъти, сухожилията им станали три пъти по-дебели. Към края на своята програма те могли вече да вдигат 25-килограмови сандъци, което затруднявало дори 25-годишните младоци. Същата програма, но с по-малко натоварване, преминали и 95-годишните и тя се оказала не по-малко обнадеждаваща.
Упражненията обаче не само подобрили силата и мускулната маса у участниците. Подобрили се също кръвното налягане и захарният баланс на кръвта, метаболизмът, способността на тялото да поддържа постоянна температура.
И най-важното - тези хора са се почувствали по-млади от годините си.
Дипак ЧОПРА