
Заболявания » Полова система » Бяло течение
Бяло течение (колпит) - лечение
Всяко бяло течение, преди да се започне каквото и да е било течение, изисква неотложна консултация с гинеколог и лекар природолечител. Нерядко жените по свой почин започват лечение без лекарски преглед и съвет. Това е неправилно и дори опасно, тъй като причините са различни.
Особено важно е преди гинекологичния преглед да не се правят влагалищни промивки и да не се поставят никакви лекарства във влагалището, тъй като при прегледа по правило се взима влагалищно съдържимо за бактериологично или други изследване, за да се изясни причината на течението.
Само при липса на възможност за незабавен гинекологичен преглед и неприятни субективни оплаквания временно може да се направи влагалищна промивка с отвара от лайка, прясна урина или сода за хляб /1 суп. лъж. в 1 литър приятно топла вода/.
За да се осигури бърз и пълен ефект от лечението, предписано от гинеколога или лекаря природолечител, трябва да се спазва някои основни правила, валидни за всички случаи:
- Със започване на лечението се прекратяват половите сношения.
- Спазват се строго указанията на лекуващия лекар, като при нужда се лекуват едновременно двамата партньори, и жената, мъжът – при трипер, трихомонас вагиналис и т. н.
- Точно и съвестно да се провежда леченито /особено от мъжа/. Често поради липса на субективни оплаквания мъжът нарушава лечебния режим, остава неизлекуван и повторно инфектира своята партньорка.
- Трябва да се изключи възможността от повторно извънполово инфектиране. За тази цел е необходимо изпиране на бельото, изглаждане с гореща ютия, дезинфекциране на тоалетните принадлежности, ваните, клозетните чинии и пр. Трябва да се изключи повторна инфекция и от други членове на семейството или съжители.
- След завършване на определения курс лечение трябва да се направи контролно изследване на влагалищното съдържимо /3-4 дни след свършване на менструацията/, за да се установи дали инфекцията е ликвидирана или се налага допълнително лечение.
За предпазване от бяло течение са необходими определени профилактични мерки.
- Строга обща и полова хигиена на жената и на мъжа. Измиването на половите органи с топла вода сутрин и вечер преди лягане трябва да бъде редовно.
- Избягване на случайни, инцидентни полови сношения.
- Майката и дъщерите трябва да ползват индивидуални принадлежности за генитален тоалет и индивидуално легло. Дори малките момиченца не трябва да ползват леглото на своите родители.
- Съществено значение за открива на бялото течение и неговите причинители имат периодичност профилактични гинекологични прегледи или прегледите с ирисова диагностика. Ранната диагноза на бялото течение осигурява най-бързо и ефективно лечение.