Здравен център „Дар“

Здравен център „Дар“

Сайт за природолечение, духовно здраве и хармония

Начало

Искаш да знаеш кой си? Не питай. Действай! Действията ще те опишат и определят кой си.
Томас Джеферсън

Рубрики

Масажи

Масажи Масажи

Курсове

Курсове Курсове
Заболявания

Заболявания » Обмяна на веществата » Диабет

Лечение на диабет по време на бременността

Лечението на диабета на бременността зависи от тежестта на заболяването. Като цяло, целта е да се запазят нивата на кръвната захар в нормалните граници по време на бременността и да се осигури доброто развитие на плода чрез диета и упражнения.

Диета

Леките форми могат да бъдат третирани с диета /намаляване приема на захари и мазнини в частност/. Общите принципи са да се намали количеството мазнини, обикновени захари и сол и да се увеличи количеството на дълговерижни въглехидрати и храни, богати на фибри. Съвременното ръководство на Американската асоциация по диабет съветва, че по-малко от 30 % от дневната доза калории трябва да идва от мазнини. Не повече от 10-20% от общото количество дневни калории трябва да идва от протеини.

Около 50-60% от дневното количество калории трябва да се дължи на дълговерижни въглехидрати като нишесте и пълнозърнест хляб, като се набляга на тези от тях, които са богати на фибри. Храните, богати на въглехидрати, ни снабдяват с енергия, минерали и витамини. Храните, източници на комплексни въглехидрати и фибри, са плодовете и зеленчуците, пълнозърнестият хляб и зърнените храни, сушените бобови растения и грах, леща, шушулковите бобови растения.

Храненията трябва да стават по приблизително едно и също време всеки ден. Използвайте умерено източници на прости въглехидрати като захар, мед, газирани напитки, сокове и сиропи. Концентрираните източници на въглехидрати предизвикват бързо покачване нивата на кръвната захар, затова подхождайте внимателно, когато ядете такива храни. Лекар природолечител от Здравен център „Дар“ най-добре може да ви помогне да решите как да включите прости въглехидрати в дневното си меню.

Ето някои ориентири:

  • Яжте и пийте най малко 4 пъти на ден млечни продукти и продукти с високо съдържание на калций, за да сте сигурни, че получавате 1200 мг калций дневно.
  • Пийте поне 8 чаши течности на ден.
  •  Яжте поне 3 пъти дневно храни, богати на желязо, за да сте сигурни, че получавате 30 мг желязо всеки ден.
  • Избирайте поне един източник на витамин С всеки ден.
  • Избирайте поне един източник на фолиева киселина всеки ден.
  • Избирайте поне един източник на витамин А през ден.
  • Яжте три малки основни хранения на ден и две или три закуски по едно и също време всеки ден. Не пропускайте хранене или закуска.
  • Избягвайте консумацията на алкохол по време на бременност. Алкохолът се счита за причина за преждевременно раждане и бебета с ниско тегло.
  • Ограничете кофеина.
  • НЕ ПАЗЕТЕ ДИЕТИ и не се опитвайте да смъквате тегло по време на бременност.
  • Яжте разнообразни храни, за да получавате всички хранителни вещества, от които имате нужда.

Упражнения

Редовната физическа активност понякога се използва да поддържа ниски нивата на кръвната захар, защото свиването на мускулите стимулира транспорта на глюкозата. При липса на медицински и акушерски противопоказания предписването на упражнения може да бъде алтернативна или поддържаща терапия за жени, които имат гестационен диабет.

Упражнения, които не включват тежести, като например карането на велоергометър, плуване и упражнения за ръцете може да са най-подходящите за такива пациенти, за да подобрят и да се справят със задръжката на глюкоза. Разходките могат да са друга безопасна алтернатива. Опитайте да се упражнявате често, 4-5 пъти в седмицата, за да се възползвате от понижаващите захарта свойства на програмата от упражнения. Не пропускайте загряването за около 5-10 минути и фаза на постепенно охлаждане пак за около 5-10 минути.

Винаги спирайте упражненията, ако почувствате болка, световъртеж, задъхване, прималяване, сърцебиене, болки в гърба или таза или усетите вагинално кървене. Освен това избягвайте интензивни тренировки в горещо влажно време или когато имате температура. Важно е да се пазите от обезводняване по време на упражненията, особено по време на бременност. Американската асоциация на акушер-гинеколозите препоръчва пиене на течности преди и след упражненията и ако е нужно, също и по време на упражненията, за да се предпазите от обезводняване.

Майчиният пулс не трябва да превишава 140 удара за минута. Едновременно с програмата за упражнения, жените с гестационен диабет трябва да следват балансирана дневна диета. Понеже и инсулинът, и упражненията понижават нивата на кръвната захар, комбинацията от тях може да доведе до хипогликемия или ниска кръвна захар. Затова, когато тренирате, имайте подръка захар под формата на твърди захарни бонбони в случай, че кръвната ви захар се понижи. Ако сте на инсулин, винаги трябва да имате в себе си някаква форма на захар за евентуални епизоди на хипогликемия.

Внимание. Ако диетата и упражненията не поддържат нивата на кръвната захар в приемливи граници, пациентът може да има нужда от редовни инжекции инсулин. Затова е необходимо сам да наблюдава нивата на кръвната захар.

Профилактика

Няма известен метод на профилактика на диабета основно защото гестационния диабет се дължи на ефекта от нормалните хормони на бременността. Но ефектът от инсулиновата резистентност може да бъде компенсиран чрез внимателно спазване на диета, избягване на наднорменото тегло през целия живот и поддържането на разумна физическа активност.

 

Изпрати на приятел

Полетата, отбелязани с *, са задължителни за попълване.

Попитай „Дар“

Полетата, отбелязани с *, са задължителни за попълване.

Още статии от „Диабет“

Всички статии по темата

 

Новини

Работно време
на Здравен център „Дар“ 
Семинар
Привилегия ли е да си здрав? Мъдрост от древността. Древните знания - нов прочит. Изкуство и духовност. Как храната може да бъде лекарство? Лечебна енергия от Природата. 
Билки срещу COVID - 19
В Здравен център „Дар“ предлагаме билкови формули, синергични билкови продукти със запазената марка „Формула 1“, с мощно имуностимулиращо действие. 
Мануална терапия и хиропрактика
Цялостно лечение и профилактика при проблеми с опорно - двигателната и периферна нервна система. Лечение на дископатия, радикулити, ишиас, плексит и др. Наместване на изкълчени стави, сублуксации и лечение на навяхвания. 
Упражнения за здраве и самолечение
Упражнения за здраве и самолечение по авторската методика на холистичния лечител Дончо Кръстев - „Танцът на Спиралата“. 
Зала под наем
За йога, танци, семинари, лекции, курсове, презентации и др. 
Масажи в „Дар“
ИЗБЕРЕТЕ ТУК 

Календар

За постите

Септември 2023 октомври 2023 Ноевмври 2023
понеделниквторниксрядачетвъртъкпетъксъботанеделя
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     
  • Няма данни за месеца.

За лунния календар

Издателство

book-cover book-cover book-cover book-cover book-cover book-cover
Aдрес на Здравен център „Дар“: София 1000, ул. „Д-р Г. Вълкович“ 6, тел. 0897 067 670 и 0882 651 280, email: baho_db@abv.bg

© 2023 Здравен център „Дар“ Всички права запазени.

Този уеб сайт е създаден от Димо Димов (dimodi). Дизайн: Здравен център Дар.