
Заболявания » Вредни навици и пороци » Наркомания
Наркомания - лечение
Лечението и рехабилитацията на наркоманите е деликатна и трудна работа. Те винаги са много по-трудни, отколкото предпазването.
Съществуват различни подходи на лечение, прилагани от съвременната медицина.
В САЩ например често прилагат метода на студената пуйка за най-бързо лечение. При него затварят наркомана в отделно помещение без никакви медикаменти, докато не се освободи от своята наркотична зависимост. Този метод, макар и бърз, е драстичен и не се понася от всеки; у нас той не се прилага.
Някои лекари използват различни психотропни лекарства за премахване на абстиненцията. Други използват хипноза за преодоляване на психичната зависимост към наркотика.
В традиционното лечение обикновено участват широк кръг специалисти: психиатри, терапевти, психолози, социолози, подпомагани от представители на социалните служби, образованието, професионалната квалификация и т.н. Въпреки това при развита зависимост, особено от хероинов тип, пълно оздравяване се постига в малък процент от случаите независимо от големите разходи на труд и финансови средства.
Това е така, защото всички тези методи премахват само симптомите, но не и причината, която поражда отново следствието: връщане към наркотиците.
В Здравен център “Дар” сме имали много случаи на наркомани, които идват при нас на консултация. Прилаганото при нас природолечение е имало отново незаменимо значение при лечението и на наркоманията.
Ето каква терапия предлагаме ние.
Възможно е хора, преживяващи зависимост от наркотици, е да дойдат сами на преглед, но това, което се случва по-често, е те да бъдат водени и придружавани от родители и близки. Но обръщане на пациента и семейството за помощ разглеждаме като много важен сигнал за наличието на воля за лечение. Ето защо те се консултират в първия възможен час на същия ден.
Нашата терапия представлява поредица от последователни стъпки.
Мотивация. Първото нещо, което търсим да установим, е степента на мотивация, с която употребяващите наркотици пристъпват към дадено лечение. Техните мотиви са най-често следните; те искат:
- да си починат за определен период от вземането на дрога;
- да успокоят родителите и близките;
- да спрат веднъж завинаги.
Успешно и трайно лечение може да се наблюдава само в третия случай. Резултатите от природолечението са много добри при някои наркомани, но има случаи, при които очакваните резултати не се достигат. Това става най-често, когато наркоманите не искат да се разделят с дрогата, не желаят лечение и не сътрудничат на лекуващия лекар. Според световната статистика това са 20-30 на сто от наркоманите; тези наркомани не могат да бъдат обхванати от нито една програма за въздействие и на тях не може да се помогне.
Митове. Втората задача, с която трябва да се справим, е да разсеем митовете, които сблъскват употребяващият наркотици и неговите родители по време на неговото лечение.
Ето най-честите митове:
- Наркоманията е неизлечима. Това е най-разпространеният мит и сред самите наркомани, и сред техните родители, а и в обществото. За хората, употребяващи наркотици, той придобива следна окраска: “Щом като наркоманията е неизлечима, няма смисъл аз да се боря; освен това така ми е по-приятно да живея.” Когато родителите пък приемат, че наркоманията е нещо нелечимо, те свалят от себе си отговорността да полагат грижи за своите деца, посегнали към наркотиците. В много близка позиция са и обществените нагласи.
- Всичко, което се случва около употребяващия наркотици, трябва да се пази в тайна и да остава зад стените на дома. Това е друг широко разпространен мит. Ние споделяме убеждението, че е важно да се търси подкрепа сред близки и роднини. Колкото повече хора знаят и са заинтересовани да помогнат, толкова повече подкрепа ще получат и употребяващият наркотици, и неговото семейство.
- Някой трябва да направи нещо, но не аз. С този трети мит употребяващият наркотици, неговите родители и близки търсят как да прехвърлят отговорността за трудните моменти на друг. Ние предпочитаме преформулирането на ситуацията, стараейки се да внушим на употребяващия наркотици и неговото семейство сами да направят усилия върху намаляването и спирането на наркотиците. Подобна ориентация им подсказва за начини на справяне, които могат да използват сами без чужда помощ.
Отделяне от наркотичната среда. Следващата важна стъпка е отделянето от средата и компанията, в които наркоманът е взимал дрога. Такива винаги съществуват.
Употребяващият наркотици трябва да бъде отделен напълно и завинаги от своите приятели. Тук ролята на семейството е с най-голямо значение. Като крайна мярка в такива случаи е усилието да се смени местожителството и града.
Същинската терапия започва с преодоляване на абстиненцията.
Преодоляване на абстиненцията. При нас борбата с абстиненцията става само с природни средства. Много в този кризисен период да има някого в къщи, който да помага на спиращия наркотиците; изискваме също така да се създаде по-сигурна среда около него за дните, които ще последват абстиненцията; това предполага лекуващият се да стои в къщи, да получава грижи и да не се среща с други хора, употребяващи наркотици.
Дезинтоксикация. Очистването на организма от пораженията на взиманите наркотиците е много важен етап от лечението на наркоманията. Очистването на органите и системите става по методиката на Здравен център “Дар” /Вж. Очистване, Книга 1 на Енциклопедия за здраве “Дар”/.
Още за лечението на наркоманията вж. Книга 5 на Енциклопедия за здраве “Дар”.