
Заболявания » Заразни и инфекциозни » Други
Други инфекции
Аденовирус
Този вирус, от когото са известни около 50 вида, е сред основните виновници за различните респираторни заболявания. Той предизвиква освен това инфекции в очите /конюнктивити/ и поразява лимфните възли.
Характерни симптоми: Повишена температура, тръпки, слабост, хрема, кашлица, повдигане, увеличение на лимфните възли, конюнктивит. Понякога възпаление на пикочните канали, разстройство на стомаха, болки в корема.
С какво ви застрашава: Сега аденовирусите са опасни само за малките деца и за отслабналите вследствие на болест хора.
Според американски изследователи той може би е една от причините за затлъстяването. При хората с наднормено тегло антителата към един от видовете на аденовируса се срещат 6 пъти по-често, отколкото при слабите.
Как да се предпазите: Укрепвайте тялото си: спортувайте, закалявайте се, избягвайте стреса, спазвайте разумен дневен режим.
Менингокок
Менингококът не е естествен наш съжител, но може да се намери в много организми. Предава се по въздушно-капков път. Пикът на заболяването е през есента и зимата.
Инфекцията се проявява под различни форми.
Характерни симптоми: Менингококовият менингит започва като проста хрема, после се появяват силни болки в главата, вдървяване на шийните мускули, загуба на съзнание, температура.
С какво ви застрашава: 30 на сто от случаите на менингококов сепсис завършват със смърт. Смъртта настъпва от първия до третия ден след заболяването. Инвалиди са 50 на сто от останалите живи.
Как да се предпазите: Менингитьт е като руска рулетка. От 1500 носители заболява само един. Как да не попаднете в този процент? Лекарите смятат, че добрият имунитет е най-ефикасният начин за защита. Ако имунната ви система отслабне, направете всичко възможно да я укрепите със средствата, за които неведнъж сме писали във в. „Дар“ и за които можете да намерите повече информация в Книга 5 на Енциклопедия за здраве „Дар“.
Пневмокок
Микробът живее в носоглътката и е част от вашата микрофлора. Но ако пипнете дори грип, от безобиден и дори безполезен, пневмококът се превръща в смъртоносно опасен враг.
Характерни симптоми: Зависят от това кои органи е нападнал вирусът.
С какво ви застрашава: Списъкът на болестите е голям: пневмония, отит, фарингит, трахеобронхит, артрит. Всяка от тях може да се усложни.
Как да се предпазите: Ако сте прекарали тежко заболяване и имунитетът ви е слаб, помислете как да се възстановите. Успеете ли да укрепите тялото си, рискът да се заразите от пневмококова инфекция намалява от 5 до 10 пъти. Особено трябва да внимават хората над 60 г. с отстранен далак, с понижен имунитет.
Златист стафилокок
Стафилококовите бактерии са навсякъде: във въздуха, в прахта, по тялото, в устата и червата. Отделят много токсини.
Характерни симптоми: Инфекцията се проявява по различни начини и може да порази почти всички органи и тъкани.
С какво ви застрашава: Шансът да се заразите е като да се убодете на ръждив пирон и да умрете от отравяне на кръвта. За болните, особено за прекаралите скоро операция, стафилококът е опасен враг. Като попадне в отслабналия организъм, микробът постепенно го „отравя“, като предизвиква пневмонии, плеврит, цистит, пиелонефрит, остеомиелит и др.
Как да се предпазите: Обработвайте всички драскотини с антисептици. Не злоупотребявайте с антибиотици, за да не станат щамовете в организма ви невъзприемчиви към тях.
Стрептокок
Още една бактерия, която постоянно съжителства с вас. Бунтува се срещу „домакина“ си чрез нарушаване целостта на кожата и общо отслабване при болест.
Характерни симптоми: Стрептококите могат да причинят различни болести, затова симптомите са разнообразни.
С какво ви застрашава: Ако е налице лош имунитет, с възпаления. При много силен имунитет, с риска организмът да изработи прекалено много антитела, които от защитници да станат разрушители и да поразят бъбреците и сърцето.
Как да се предпазите: Погрижете се за раните и драскотините, не посягайте всеки път към антибиотиците, мийте ръцете си след тоалетна и ядене.