
Природна медицина » Очистване на организма
Очистване на черния дроб – протвопоказания, препоръки, варианти
Не се препоръчва очистването на черния дроб в следните случаи:
- При остри простудни или инфекциозни заболявания, когато е налице висока температура, слабост, повръщане, главоболие, разстройство и др.
- При остри заболявания на вътрешните органи.
- В период на изостряне на хроничните заболявания.
- Когато е налице силна физическа, психическа или умствена преумора.
- При стресова ситуация: семейни проблеми, ремонт или покупка на жилище, развод, нещастен случай, уволнение или неприятности в службата и т. н.
- В период на бременност и кърмене при жените; те не бива да очистват черния си дроб една седмица преди и една седмица след менструален цикъл.
- Не правете очистване, когато не сте убедени в неговата необходимост и жизненоважно значение.
- Не се насилвайте.
Загряващите процедури
Те са едни от важните подготвителни елементи за успешното очистване на черния дроб. Тези процедури действат спазмолитично, болкоуспокояващо и седативно: успокояват жлезата и жлъчния мехур. Усилват жлъчообразуването и жлъчоотделянето. Правят се местно: в областта на дясното подребрие отпред, но може и отзад, с помощта на грейка, електрическа възглавница, горещи лапи от овес, ленено семе, с нагорещен пясък и пр.; също се загрява целият организъм веднъж на ден в продължение на 4 дни във вана с температура на водата около 38 градуса и продължителност около 15 минути. Температурата на водата и времетраенето на ваната се определят и от състоянието на сърдечно-съдовата система.
Грейките са ПРОТИВОПОКАЗАНИ при неясни болки в стомаха, остър апандисит, остър холецистит, остър панкреатит, злокачествени тумори, външни и вътрешни кръвоизливи.
Варианти. Отлично средство за подготовка на очистването, действащо върху целия организъм, и най-вече върху нервната система и храносмилателния тракт, е медолечението /Вж. Медолечение, Кн. 3/. В продължение на 1,5-2 месеца преди очистването се приема мед от 50 до 150 г, разбъркан в топла вода /при понижена и нулева киселинност на стомашния сок водата е със стайна температура/, 4 пъти на ден: преди закуска, обед и вечеря и веднъж преди сън. Общото количество на употребения през деня мед не бива да надхвърля 150 г, разделен на 4 части, и то без да се употребяват никакви други сладки храни и напитки. Важно е и времето на пиене: 5-10 мин преди храна за болни с нулева киселинност на стомаха, 15-20 мин преди храна за хора с понижена киселинност; 1 час преди храна за хора с нормална киселинност; 1,5 часа преди храна за хора с повишена киселинност на стомашния сок.
Медолечението е противопоказано при ЗАХАРЕН ДИАБЕТ и алергия към меда.
Сокът, употребяван заедно със зехтина, е от лимонов, но може да се прилага също и сок от грейпфрут или портокал. При увеличена киселинност на стомашния сок добре е лимоновият сок да се разреди с вода в съотношение 1:1. Цитрусовите сокове могат да се комбинират във времето: първото очистване да стане с портокалов, второто – грейпфрутов, и третото – с лимонов сок.
Въобще трябва да се отчита този важен фактор – равнището на киселинност на стомашния сок, за да не се дискредитира методът.
След като са изпити зехтинът и цитрусовият сок и след кратка 20-минутна почивка, може да се изяде поносимо количество настъргана салата от прясно зеле, моркови и червено цвекло в съотношение 3:1:1 без сол и мазнина, по желание с малко лимонов сок. След около 1,5 часа можете да приемете порция английска сол /25 г на 100 мл преварена вода/, след което в определен срок ще настъпи изпразване на дебелото черво. Салатата тип „метла“ ще прочисти дебелото черво от всичко ненужно, което е изхвърлено от жлъчката и черния дроб.
Ако пожелаете да видите какво ще излезе от вас, търсете камъчетата сред съдържимото от салатата „метла“; тя ще ви бъде ориентир.
Холестериновите камъни – плътни, с различен диаметър, твърди и жълтеникави на цвят, са от жлъчката. Могат да се съхраняват до една година, след което стават на пясък.
Билирубиновите камъни – пластелиноподобни, със светлозелена до тъмнозелена, почти черна окраска, са от черния дроб. При обикновени условия не се съхраняват дълго, бързо се слепват в пастообразна леплива маса. Могат да се съхраняват по-дълго време само в хладилна камера.