
За духа и за душата » Животът, смъртта и прераждането
Трите същности на живота
Според древните изследователи средната продължителност на човешкия живот е 100 години. Този период е организиран така, че да се постигне координирано и балансирано следване на трите кардинални принципа на живота: духовността, богатството и сексуалните удоволствия.
Човекът преминава през три етапа: детство, зрялост и старост. Детството продължава до 16-годишна възраст, зрелостта – от 16- до 70-годишна възраст, старостта – след 70 години.
Основното занимание в детството е получаването на образование; в зрелостта – забогатяване и удовлетворяване на сексуалните и еротични желания; по време на старостта – придобиване на заслуги в религиозните сфери, за да бъде освободена душата от повтарящия се цикъл на живота и смъртта.
На практика е невъзможно абсолютно точно да се разпредели следването на трите принципа в съответстващите им периоди от живота. Дейността през един период може да се съчетава с дейността в следващия. Например детето, получавайки образование, се готви за придобиване на богатство и за сексуални наслади в зрелостта. Така и юношата, който изпитва светски наслаждения, може едновременно да си помага за живота в съответствие с религиозните писания. Видовете дейност през различните периоди са взаимосвързани, за да се получат най-добри резултати във висшето развитие на разума и тялото.
Дхарма
Означава покорност спрямо наставленията на Шастрите, т.е. на свещеното писание на индусите. Задължително е спазването на религиозните правила, извършването на ритуали и жертвоприношения. Препоръчва се човек да не яде месо, да не убива животни, да не краде, да не прелюбодейства и да не използва възбуждащи напитки.
Артха
Означава придобиване на знания, богатства, скъпоценни метали, коне, слонове, монети, продукти, съдове, мебели, кожени изделия, украшения, облекло и т. н. Всичко това е необходимо за удобен и щастлив живот. Мъжът може да придобие всички тези неща, като следва инструкциите на държавните чиновници или на хора, компетентни в селското стопанство или търговията.
Кама
Означава получаване на чувствени наслади чрез петте сетива – слух, зрение, осезание, вкус и мирис, ръководени от разума и порива на душата. Към Кама се числят от сексуалните до светските удоволствия.
Човек може да постигне висше щастие, като съчетава целите, поставени от Дхарма, Артха и Кама. Хората трябва да действат така, че да не поставят под заплаха плановете си за по-добър живот и отвъдния свят, да не губят богатства, да бъдат приятни и привлекателни. Те трябва да правят всичко по силите си, за да постигнат, ако не всичките три, то поне една от целите. Никога не бива да предприемат нещо, което да послужи за една, а да навреди на друга цел.