
Заболявания » Заразни и инфекциозни » Грип

Защо грипът убива
* Учените смятат, че са на път да разберат защо грипният вирус може да се превърне в убиец, съобщава Би Би Си.
Изследователи в Хонконг са открили, че основна роля за това играе реакцията на собствената имунна система на човека. Според тях смъртните случаи вследствие на грип може да са причинени от т.нар. щамове убийци. Това откритие ще позволи на специалистите да разработят ефикасни лекарства срещу бъдещи вирусни щамове. Неотдавна експертите в областта на грипа предупредиха, че вирусът постоянно мутира и че всеки момент може да възникне мощен болестотворен щам.
Последната голяма грипна пандемия от 1918 г. причини смъртта на десетки милиони души само в Европа.
След избухване на епидемията в Хонконг през 1997 г., отнела живота на много хора, специалисти от тамошния Университет изследвали щама в лаборатория и установили, че той е отключил мощен имунен отговор. Имунната реакция е била съпроводена с образуването на големи количества цитокини, които позволяват на организма да унищожава вредните клетки.
Изследователите са стигнали до извода, че произведените цитокини са били толкова много, че са започнали да атакуват собствените клетки на тялото и са поразили много органи.
Това откритие противоречи на предишни теории, според които за смъртните случаи е виновен самият вирус.
На страниците на сп. „Лансет“ хонконгските учени бият тревога, че „със сигурност“ ще настъпи нова грипна пандемия. Те добавят обаче, че резултатите от изследванията им могат да им помогнат да разработят лекарства срещу всякакви нови щамове.
При създаването на нови лекарства е много важно да се постигне равновесие между вируса и гостоприемника, предупреждава британската микробиоложка Уенди Баркли от университета в Рединг. „Ако организмът, или гостоприемникът, произвежда твърде много цитокини, може да потиснем неговия имунен отговор, но трябва да внимаваме заедно с това да не увредим способността на гостоприемника да се бори с вируса“, казва тя.