
Здравословен живот » Други
Болестта като начин на живот
Някога руският писател Юрий Олеша не на шега се бе пошегувал: „Животът е вреден, от него се умира“. Тази шега би могла да стане епиграф към томове превъзходни съчинения, философски и поетични, които обосновават волята за болнавост с простия факт, че телесното съществуване има някакъв край.
Болестта като начин да се при-влече внимание
Когато ние боледувахме - още там, далече, още в детството - ах, какво беше, беше... Нас ни гледаха, над нас трепереха, нас ни обичаха така, както никога, и ние сме го запомнили. За това - о да, за такова може да се заплати и с кашлица, и с хрема, и с температура, и с шарка, и дори с болка, да, с истинска болка, само да не е много силна...Само ето така отново да ни погледнат, да ни погалят. И не трябва да се ходи нито в детската градина, нито на училище...Е, ами сега? Някъде там, дълбоко в мен, се е запазило, че да се боледува може би е и хубаво, чудесно, а да си здрав понякога е и скучно, и тъжно...
Волята за здраве се възпитава от малък
Чувам тревожен въпрос: „Е, какво, е, как така?... Не трябва значи болните деца да се галят, не трябва да се гледат?...“ Защо пък - трябва. Само че не твърде много. Само с мярка. Не до такава степен, че болестта да поражда усещането за някакви предимства. Разбирате ли ме?...Нека да чувства, че ДА СЕ БОЛЕДУВА Е ЛОШО, НЕИЗГОДНО. Нека да развива у себе си волята за здраве.
Съзнателната симулация не е воля за болнавост, а воля да се произведе впечатление за болнавост. Обаче подсъзнателната симулация, за която дори човек сам не се досеща, невротичната имитация, която е способна в най-сериозна форма да
възпроизвежда картината на всякаква болест,
с всичките й симптоми и последствия и отгоре на това да поражда нови, дотогава неизвестни - такава псевдоболест може да бъде различена от истинската вече само чрез лекуване, и то не винаги. Защото тя самата вече е воля към болнавост, която се е осъществила, въплътила.
Просто „невъзразяването“ на подсъзнанието заедно със съзнателното пренебрегване на самоконтрола е достатъчно, за да се открие път за недъга.
Д-р Владимир ЛЕВИ