
Здравословен живот » Храна и хранене

Маргаринът уврежда
„Здравейте! В нашия град маргаринът се продава в диетичните магазини, препоръчват го и лекари като заместител на маслото. Не е без значение и фактът, че той е по-евтин продукт. Но дали наистина е полезен за здравето? Чувала съм различни мнения по въпроса.“
Маргарита Жекова, Пазарджик
Уважаема Госпожо Жекова, маргаринът действително е по-евтин продукт, защото се получава от евтини, но нискокачествени растителни масла. Това става чрез процеса хидрогенизация, протичащ при температура до 210 градуса с метален катализатор.
Именно при хидрогенизацията по-голямата част от мастните киселини преминават в т.нар. трансмастни киселини, които ги няма в природата.
Тази неестествена за организма трансформация на тези киселини от маргарина е причина за развитието на атеросклероза и е по-опасна, отколкото консумацията на наситени мастни киселини, каквито има в сланината или маслото. В маргарина остават токсичните метали, използвани като катализатори на процеса (никел, алуминий), които се натрупват в клетките и нервната система на човека. По този начин се потискат различни функции на клетките и ензимни системи, влошава се здравето.
Американският лекар Ръсел Джав е проучил защо свиневъдите в САЩ не дават маргарин на свинете си – за да не умрат. Удо Еразмус е написал цяла книга по тези проблеми, в която между другото пише: „Маргарините, продавани в супермаркетите и магазините за натурални продукти, обикновено съдържат едни и същи негодни за консумация мазнини, дори когато носят името на някои известен лечител. Гигантската маслена, хранителна, лекарствена и медицинска индустрия се е заела да печели пари. За нея здравето е второстепенна грижа“.
Така че, уважаема Госпожо Жекова, препоръчваме Ви да избягвате всички продукти, върху етикетките на които пише „хидрогенизирано“, дори и частично.
Също и продукти, които се обработват от т.нар. шортънинги – за пържене, приготвяне на сладкарски произведения и др. И не само в тях, но и в рафинираните растителни масла също има трансмастни киселини, макар и в по-малко количества.
Най-здравословните масла за нашите възможности остават студенопресованите растителни масла – зехтин от високо качество, слънчогледово масло, а от животинските – топеното краве масло.