
Здравословен живот » Постите
Физиология на Петровите пости
* Защо на човек не му се яде през летните горещини?
* Начин за уравновесяване на организма с околната среда по време на лятното слънцестоене
Вече не веднъж сме подчертавали духовното значение на постите, но сме отбелязвали и дълбокото физиологическо въздействие върху човека при въздържането от определен вид храни през тези периоди. Тук по-специално ще се спрем на Петровите пости и тяхното физиологическо въздействие.
По време на тези пости /4 -28 юни/, навън е много горещо и не случайно 29 юни, Петровден, се смята за най-горещият ден в годината. Това е период, когато в организма настъпват известни деструктивни процеси, предизвикани от голямата горещина, усиленото изпарение на водата от земната повърхност и задуха, силната слънчева радиация, от която се повишава равнището на свободните радикали, които атакуват организма, неговите клетки. Това е времето, когато човек губи апетит, не му се яде.
В народния бит на времето през този период на лятното слънцестоене масово са употребявали течни храни. На места това са били сварени зелени джанки, другаде, особено на полето, са яли надробен хляб във вода и оцет /жетварски таратор/, трети предпочитали таратор с краставици... Именно тогава “вървят” напитките с кисел вкус /лимонов сок с мед и вода/, прохладните чайове /с мента/ и пр., плодовете с кисел вкус – ябълки, вишни.
Дрехите от тънка памучна материя, търсенето на прохлада в сянката, на лекото течение на въздуха, на прохладната вода за пиене и къпане – ето още от най-често употребяваните “похвати” за уравновесяване на околната и вътрешната среда през горещините.
Въздържането в този период от трудносмилаемата, мазна, животинска храна, постенето, дозираното гладуване са целели следните ефекти:
- Активно противопоставяне на свободните радикали.
- Създаване на допълнителен хлад, който винаги съпътства дозираното гладуване.
- Гладът предизвиква сухост в организма, която е добре дошла при задуха във въздуха, появяващ се в резултат на усилното изпарение на водата от земната повърхност.
- Обилието на атмосферна влага създава тежест в организма, докато въздържането от храна предизвиква лекота и подвижност.
- Не на последно място отпускането, предизвикано от горещината /като след баня/, съдейства за по.-доброто очистване на организма на клетъчно равнище.
Тези особености отдавна са били забелязани от древните мъдреци и целители и препоръките им са влезнали в свещените книги и религиозни обичаи за изпълнение от всички хора. Постите, и в частност Петровите пости, имат дълбок физиологически смисъл за човешкия организъм и затова трябва да ги използваме рационално за хармонизиране на нашия организъм с природата и космоса.