
Здравословен живот » „Дар“ препоръчва
Сауната
На фински сауна означава “баня” или “стая за къпане”. Познати от древността са римските и ирландски бани със сух горещ въздух /65-75 градуса Целзий/, а също и руската парна баня /с температура на въздуха до 45 градуса Целзий и относителна влажност до 90 %/. Финската сауна е нещо средно между римската и руската баня. При нея температурата на въздуха е 70-90 градуса Целзий, а относителната влажност - 5-30 %. От време на време се излива 0,5-1 л студена вода върху горещи камъни и за кратко време влажността достига до 70 %.
Как се прави сауна
В помещението за сауна са поставени пейки или кушетки на различна височина така, че при най-ниската пейка температурата на въздуха е 50-60 градуса, а относителната влажност - 30 %, при средната - 70 градуса с 15 % относителна влажност, а при най-високата - 80-90 градуса с 5 % относителна влажност.
След първите 5-8 мин престой се получава обилно изпотяване. Следва охлаждане със студен душ или потопяване в студена вана /басейн/ вън от банското помещение и дишане на студен свеж въздух. След първото охлаждане нажежените камъни се поливат със студена вода и се получава внезапен удар на водна пара. Отново настъпва изпотяване с последващо охлаждане, нов удар на пара и т.н. Това се повтаря 3-4 пъти.
Ако не се провеждат охлажданията, може да се получи прегряване на организма с вредни последствия. Общият престой в сауната е от 20 до 40 мин. След последното охлаждане се препоръчва почивка върху кушетка, обща релаксация или масаж на цялото тяло.
Какъв е ефектът от финската сауна
Резките и краткотрайни колебания във влажността, температурата и електрическия заряд на въздуха превръщат финската сауна в особено стимулираща и дразнеща процедура, която влияе върху общото състояние на организма по нервнорефлекторен път. Получава се ефект на общоукрепващо въздействие на централната нервна система.
Като стресов дразнител сауната стимулира функцията на жлезите с вътрешна секреция. Активират се антистресовите реакции на организма. Повишава се основната обмяна с 30-40 %, а газовият обмен на организма - с 25-48 %.
Голямо количество продукти на обмяната на веществата или токсични вещества /хистаминови тела, отпадни продукти на белтъци и въглехидрати, въглена киселина и др./ се отделят с обилното изпотяване през кожата. Кожните и лигавичните кръвоносни съдове се разширяват, поради което чувството за топлина се задържа дълго време след банята. Значително намалява чувствителността на тялото към студови дразнители и влага.