
Природна медицина » Музиколечение
Веселата музика стимулира
* В Древния Египет са лекували безсънието с хорово пеене
Отдавна е забелязано, че музиката е мощно средство за влияние върху емоционалната сфера на човека, а оттам и върху неговата физиология. Един от първите научни експерименти по изучаване на влиянието на музиката върху сърдечно-съдовата система е проведен през 1895 г. от лекарите Бинет и Кортер. Те доказали, че веселата музика действа стимулиращо върху сърдечната дейност и кръвообращението. А тъжната, меката, меланхоличната музика действа подтискащо.
Руският професор И. М. Догел изяснил, че различните мелодии, а също една и съща нота, но изсвирена на различни инструменти, предизвикват у един и същ човек изменения в кръвообращението. Догел смятал, че най-голямото влияние върху човека оказва музикално произведение, изпълнено на орган.
Изследвания, проведени през последните години, сочат, че специално подбраната музика увеличава физическата работоспособност и ускорява възстановяването на честотата на пулса и кръвното налягане след физическо натоварване. Не само сърцето и кръвоносните съдове обаче са чувствителни към музиката. Оказва се, че тънък музикален „слух“ има и стомахът. Както и сърцето, той не „смила“ силните звуци. Стомашните язви често са професионално заболяване на естрадните музиканти.