
Здравословен живот » Опознай тялото си
Адреналинът - хормонът на стреса
* Изхвърлянето на адреналин съответства на точно определена реакция на организма към стреса
*Последствията от сблъсъка: внезапна бледност, присвиване на сърцето и обливане в пот
Адреналинът е хормон, който се отделя от надбъбречните жлези или, по-точно, от средната част на надбъбречните жлези, която покрива бъбрека и чиято главна квартира се намира в симпатикусовата нервна система. Благодарение на тази система ние можем да се изправим срещу множеството ограничения, наложени от заобикалящата ни среда. Схематично погледнато, тя управлява спешните състояния, докато парасимпатикусовата нервна система се занимава с текущите дела, необходими за доброто функциониране на нашия организъм /например храносмилане/.
Следователно ние разполагаме с отлично средство за противодействие срещу външните атаки като стреса, страха, усилието или емоцията.
Функцията на термостат
Адреналинът се задейства точно тогава: стресът отключва неговото отделяне от надбъбречните жлези. Неговата мисия е да мобилизира съответните запаси от енергия, за да приспособи тялото към стреса. По време на занимание със спорт, под негово въздействие, количеството кръв се увеличава, за да храни правилно мускулите. Активността на хранопровода намалява /за да не пречи на заниманието/, докато в същото време потенето се засилва, за да позволи на тялото да отстрани излишъка от натрупана енергия.
Човешкото тяло, което по принцип е много добре смазан механизъм, се саморегулира непрекъснато. Но понякога адреналинът може да стане капризен и тогава организмът прави засечки. Например при тумор в надбъбречните жлези адреналинът става хирерактивен. Най-честите прояви на това производство на адреналин /силна бледнина, под, гръдни спазми, пристъпи на тревожност/ се придружават тогава от много силно кръвно налягане.
Той изменя нашето поведение
Понякога също така производството на адреналин става безразборно без точна причина с мъчителни вторични последствия. И това е нормално. Полето на адреналина е толкова голямо, че неговото свръхпроизводство ще въздейства върху социалното и емоционално поведение. Доказателство за това е следният пример с една от производните на адреналина – норадреналина.
Норадреналинът влияе върху нашето състояние на будност. В случай на чест стрес той се произвежда в повишено количество. Резултатът, уви, е много разпространен: човек се върти цяла нощ в леглото, без да подозира и за миг, че това негово състояние се дължи на действието на този хормон.
В обратния случай системата може да се повреди. Тогава човек страда от състояние, наречено дневна сънливост, което е не по-малко неприятно от предходното.
С една дума, влиянието на адреналина и на неговите производни /които са по-малко известни, но също толкова активни/ върху нашето емоционално поведение, нашето храносмилане, върху физическия ни и интелектуален тонус, въобще върху целия ни живот, е много голямо. Ето защо ние трябва да са научим да го управляваме правилно, иначе нашето съществуване ще стане нетърпимо.